| AndreiStefan1234567 a întrebat:

Cu ce fel de arme am voie in trafic si sau la școală/pe drum? Ma refer la spray ul cu piper...

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti trebuie permis dar este ilegal sa le folosesti in anumite conditii: in locuri publice, in institutii, in mijloacele de transport.
Uite ce zice legea:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu arme ai voi DOAR daca ai permis de port-arma.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru AndreiStefan1234567):

Daca nu ai permis, n-ai voie cu nici un fel de arma.
Doar unele tipuri de spray-uri se considera a fi arme.
Ce gasesti la supermarket-uri sunt doar pentru a "incurca" pe moment atacatorul, dupa care o poti incasa mult mai rau. tongue

| MihaiNicu23 a răspuns:

La scoala nu ai voie cu nici un fel de arma nici macar cu spray cu piper, cand nu esti la ore poti avea pe drum spray cu piper sau in treafic dar sa nu ai traba cu scoala atunci.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

De fapt tu te referi la arme albe, dar in trafic si la scoala mai ales nu ai voie cu nici una din ele.
1. portul, fără drept, în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publică, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurări a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bază de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"

| Mirunika123 a răspuns:

Iti recomand sa te duci in America cu astfel de idei ma omule