| AlexDorinel a întrebat:

Cum ar arata acum Europa de Est daca Mihail Gorbaciov nu exista pe pamantul asta?

Am fi fost tot în comunism?

Practic el a lăsat să-și facă de cap țările din Est și noi ca niște fraieri am făcut revoluție. Acum Europa de Est era mai dezvoltată decat "șmecherii" din Vest și nu plecau oamenii că sclavii în Vest.

Cel mai idiot om pe pământul ăsta, o grămadă de oameni au murit din cauza acestui rus prost.

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Eram si noi la fel cu NORD coreenii. big grin

| Mosotti a răspuns:

Daca nu venea comunismul in 1917 vrei sa zici ce se intampla, nu daca nu era Gorbaciov care era pro SUA si avea sarcina sa distruga rusia, si a reusit.

Daca nu venea comunismul in est, si castiga Hitler, ne nazifica si pe noi si eram sclavi.
Iar daca nu castiga Hitler si eram tot in "democratie", erai lacheul vestului si erai tot de cacao, iti luau tot ce e strategic inca de atunci, adica cum ne-a luat acum prin politicienii pusi tot de ei la noi (spre deosebire de rusi care nu ti-au luat nimic), si eram praf.
Nu te lasa vestul sa te dezvolti ca sa nu le faci concurenta economica, asa ca nu eram deloc mai dezvoltati.

Si nici nu mai aveai partile cele bune de la comunismul de la noi, nu mai aveai blocuti unde sa stai la preturi si chirii decente, nu mai aveai invatamant gratuit. Daca aveai cap trebuia sa platesti bani grei sa inveti, cum era in anii 20-30-40.

Cam asta e, si iar, astea sunt fapte nu vorbe.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce ai baut in ultima vreme? Citi ani ai? Ai fost pionier? Ai stat vreodata la coada la piine ore intregi? Fara Vest, Estul ar fi fost NIMIC. Aproape tot progresul tehnologic de pe la noi si nu numai era rezultatul reverse-engineeringului si a spionajului tehnologic.

| johnnny123 a răspuns:

Dorinele, stiu ca-ti este imposibil sa intelegi in momentul asta, dar voi scrie totusi pentru oamenii care sunt capabili sa inteleaga:

Esti un pusti care habar nu are de absolut nimic, dar este influentat de apropiati (care la randul lor habar nu au de absolut nimic) sa creada niste imbecilitati.

Oamenii aia care ti-au bagat in cap ca pe vremea lui Ceausescu lucrurile erau mai bune sunt niste persoane needucate si retrograde care din cauza limitarilor lor nu au fost niciodata capabile sa functioneze intr-o lume post-comunista si sa profite de oportunitatile pe care democratia si libertatea le ofera oamenilor. Sunt oameni care nu au reusit sa faca nimic cu viata lor din cauza propriei incompetente, nu pentru ca democratia i-a oprit in vreun fel sa aiba o viata mai buna.

Iar tu ii crezi pe cuvant pentru ca nu ai niciun sistem de referinta real. Tot ceea ce crezi ca stii provine dintr-o sursa proasta. Esti o victima a unor imbecili ancorati in trecut, care te trag si pe tine in spate si care te vor tine acolo toata viata daca nu te destepti.

La 15 ani, inca mai ai timp.

| minrest a răspuns (pentru johnnny123):

Bine zis. Cine stie, cunoaste.

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

În timpul protestelor studențești, din Franța anului '68, pe unul din zidurile din apropierea palatului Elysee, o mână a scris "Jos prostia". Charles de Gaulle a văzut acel graffiti și a făcut următoarea remarcă: "Vast program!"

Românul are o vorbă: Dacă îți zice unul că ești beat îl bagi undeva! Dar dacă îți mai zice încă unul același lucru te duci și te culci!

Așa că Dorinele băiatule - mergi și te culcă. Și te mai rog un lucru măcar o zi nu mai pune întrebări pe TPU!

Să fii iubit!

| Meme10Meme a răspuns:

Basarabia era la rusi. Bine a făcut securistul de Gorbaciov, bine a făcut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar arăta cum o vezi acum pe hartă, oricum, granițele sunt doar un concept inventat de oameni, ceva abstract, știm bine. Pământul e același.

Răspuns utilizator avertizat