| Silent09 a întrebat:

Cum as putea evita o acuzatie de defaimare? Context:

Tocmai ce am terminat clasa a 12-a, iar la liceul meu aveam un profesor notoriu pentru ca se uita dupa fete, facea avansuri, uneori il gaseam la pisoar in baia elevilor(desi profesorii aveau baie separata) 'dand la manivela'(nu stiu cum sa explic mai decent de atat) si chiar a fost acuzat si de viol la un alt liceu acum cativa ani. Pe langa asta, profesorul asta era si mereu impotriva a tot ce incerca directoarea sa faca pentru noi si chiar a incercat sa ne bage pe toti in auto-izolare cu o saptamana inainte de bac. Ideea ca chiar daca omul are plangeri la politie (3 doar cat am fost eu in liceu) nu pateste nimic.

Eu, terminand mate-info si fiind pasionat de game develop, vreau sa fac o aplicatie cu el pe care s-o dau celorlalti elevi si vreau sa fie clar ca e vorba despre el. Ideea mea e sa folosesc vocea lui din niste videoclipuri pe care le am si fata lui.

Intrebarea e, cum sa fac sa nu pot fi acuzat de defaimare? Mersi celor care au citit pana aici si dau funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Binenintes ca te poate acuza de defaimare, chiar daca este un simplu om, fara sa fie celebritate, fiindca legea ii permite.
Daca profesorul cere sa fie rasplatit cu 100.000 euro fiindca i-ai stricat reputatia, defaimandu-l si nu-si mai poate gasi de munca, poti sa ajungi sa platesti suma asta, pe langa dosar penal cu care te alegi, pe viata si posibil puscarie.
Din pacate, nu ai voie sa acuzi pe nimeni si nici sa-i defaimezi numele sau profesia, fiindca risti sa platesti cum nici nu-ti imaginezi.
Daca aveti dovezi impotriva acestui profesor ar fi trebuit sa le folositi cat erati in scoala, ca pe vorbe, nu va baga nimeni in seama.
ia de citeste aici cum se pedepseste calomnia si defaimarea:
https://lege5.ro/......odul-penal

https://www.juridice.ro/......tiuni.html

PS Userul "sekim" este un copil, care habar nu are de legi si pedepse, dandu-ti un sfat taman pe dos, care te-ar putea pune in puscarie, pe cativa ani.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Profesorul te poate da in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate si sa solicite o anumita suma drept daune morale, asa ca fii atenta ce faci.

| Sekim a răspuns:

Salut
NU te poate acuza pentru defaimare orice ai face, pentru ca nu e o celebritate ca sa fie faimos, in schimb, te poate acuza pentru calomnie, ce inseamna asta? O minciuna spusa cu scopul de a discredita o persoana, la ce ma refer? Daca tu spui ca a facut x si y si el te da in judecata pentru calomnie, ar trebui sa ai niste martori sau niste dovezi cum ca el ar fi vinovat de chestiile alea. Si, daca ai ceva martori (eleve care sa depuna marturie) sau dovezi(poze, video, inregistrari) si te duci la politie cu ele, sigur va pati ceva. Poti posta pe Facebook sau oriunde altundeva cu un cont fals si sa anunti lumea de ceea ce face sau nu stiu, orice.
See youwinking

| doctorandus a răspuns (pentru Sekim):

De fapt, e taman invers: celebritatile si politicienii trebuie sa incaseze critici care nu ar fi permise contra oamenilor ne-celebri.

Dar, da, defaimarea nu mai e infractiune, se judeca doar in drept civil. Asta nu inseamna ca nu ar avea de plata sa zicem vreo 10000 RON.

| edit28 a răspuns:

Se considera infractiune daca le folosesti fara acordul lui in scopuri comerciale.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Calomnia nu mai este incriminată, dar ceea ce încerci tu sa faci se numește hărțuire și ii distrugi dreptul la imagine și viață privată. Îți închide domeniul pentru bullying.