| CapDeSfecla a întrebat:

Cum au reusit tarile din nordul Europei sa fie atat de civilizate? Ce au ei si nu avem noi? Cum am putea noi, ca natiune, sa le calcam le urme?

25 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai lor le au lipsit doua chestii. Comunismul si religia

| Superior a răspuns (pentru suntserios):

Daaaa,fix religia e cea care ne-a adus pe cap cocalari și prost-crescuți (care sunt atei în mare parte sau nici nu știu ce e aia religie). Comunismul, nu că ar fi fost benefic, dar te invata sa fii civilizat și atent când ieși pe strada.

| suntserios a răspuns (pentru Superior):

Tu pui problema la prezent. Romania nu e in urma datorita cocalarilor la care faci referinta. Cocalarii sunt produsul lipsei de educatie.

Religia mereu a tinut in frau educatia. Sa amintim perioada in care popii erau singurii care stiau sa citeasca si sa scrie si manipulau prostimea?

Conservationismul religie au facut întotdeauna oamenii sa nu scoata capul din mulțime pentru ca mereu erau judecați si mereu era respinsa diversitatea.

Sa luam exemple din zilele noastre... Cine se opune educatiei sexuale, cardului, cartii de identitate cu cip? Aha...

Comunismul sa fie clar, nu te invata sa fii civilizat, te facea sa iti fie frica si atat. Comunismul a indus doar frica, lucrurile fortate, corupția, nepotismul si mediocritatea. Cum sa se dezvolte tara cu valorile astea?

| CapDeSfecla explică (pentru suntserios):

Dupa parerea ta, crezi ca vom putea ajunge la nivelul lor vreodata? Eu sincer, ma indoiesc.

| sabin89 a răspuns (pentru Superior):

"Comunismul... te invata sa fii... atent când ieși pe strada."
Acum trebuie să fii atent când ieşi pe stradă, că nu ştii când iese unu şi-ţi dă în cap, mai ales noaptea. Pe vremea aia, spune lumea că puteai merge liniştit la orice oră din noapte, pe stradă, prin parc sau pe oriunde.

| suntserios a răspuns (pentru CapDeSfecla):

Nu. Ei vor avansa mereu.

| DanielDanny a răspuns (pentru suntserios):

Comunismul ne-a tinut in frica si cand am scapat, a facut fiecare ce a vrut si acum e mai greu de controlat!
Acum nici cu frica nu mai merge, ies la protest sau se bat cu politia, dar astia de la putere sunt acolo ca sa aiba si ei o pensie buna si sa se certe intre ei ca copii "PDS-ul e de vina..." da bine, si tu ce ai facut pana acum? te-ai plimbat ca Ciausescu cu nevasta si ai dat vina pe altii care nici nu erau pa putere cand au aparut problemele!?
Astia acum zic ca situatia nu e sacpata de sub control pana nu sunt peste 2000 pozitivi pe zi! Da si pana atunci ce faceti? Nu faceti nimic va certati intre voi si asteptati sa fie mai rau? Pe ei ii dor alegerile in perioada asta, asa ca nu ma astept la nimic rezolvat, doar promisiuni!
Si noi astia care nu stim o boaba de politica, ne-am pricepe mai bine la condus tara, decat astia care se dau mari ca stiu ei tot, deia nu mai are nimeni incredere, ca nici astia care ar trebui sa fie ca un model de cetatean pentru noi se balacaresc si umbla dupa putere si sunt in stare sa faca orice sa o obtina!
Nici nu stiu la ce ne trebuie atatia in functii de conducere? Ce avea daca aveam 1 singur om pentru fiecare institutie (agricultura, sanatate, invatamant, justitie etc.) si vreo 5 in comisie ca subordonati in fiecare partid (asa s-ar reduce si mizeria de acolo ca nici nu mai sti cine ce face si unii sunt chiar degeaba acolo)? Si un presedinte care sa nu tina cu niciun partid care sa ia decizii bune pentru romani, nu pentru el si partidul preferet!
Si asa ne racim gura degeaba, dar serios, ei nu isi dau seama cat de penibila e situatia? Tara arde si lor le arde de alegeri!

Daca am fi fost oameni destepti, ne sacrificam un an din viata sa stam linistiti si sa scapam mai repede, dar nu, romanul trebuie sa petreaca si sa plece in vacante orice ar fi, Doamne sa piarda ei o petrecere, nu zic sa nu iesim, dar respectati fratilor si voi regulile!? Preferati sa pierdeti un an de distractii sau sa va pierdeti sanatatea sau Doamne fereste chiar viata!?

| suntserios a răspuns (pentru Superior):

Si un exemplu concret si contemporan despre cum ortodoxismul ne trage înapoi

https://m.digi24.ro/......la-1353328

| anonimg a răspuns:

Coruptia ne trage in jos ca natiune. Tarile corupte sunt si cele mai sarace; si invers.
Coruptia va disparea cand vor fi omorati toti oamenii corupti. Sau vom astepta ca acestia sa moara.

| JicaContra a răspuns:

Pe scurt, nevoia, populatie mica, resurse sunt dar nu prea usor de exploatat pentru ca prea mult frig, si atitudinea generalizata de "ne ajutam unii pe altii"

noi nu putem face nimic de genul asta, romanul e mult prea "lasa-ma sa te las"

| Panamax a răspuns:

Au români mai putini.

| Alverto a răspuns:

Schimbarea incepe de la noi
Eu zilnic sunt mai bun la suflet
Și ajut natura in mare parte
Dar nu pot de unul singur
Trebuie mai multi
De ce nu s ar infinta un așa zis ONG pentru interzicerea manelelor, prostiei și inculturii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând, au un sistem de învăţământ bine pus la punct, foarte evoluat faţă de al nostru, cel mai bun exemplu sunt finlandezii. Asta consider eu că e baza unei ţări civilizate şi prospere: învăţământul, căci de la educaţie porneşte totul.
În România mai e mult de muncă până să ajungem la un nivel decent de trai.
La noi cred că ar trebui înlăturată toată clasa politică actuală şi înlocuită cu tineri care chiar doresc să facă un bine acestei ţări. Cu tineri inteligenţi şi competenţi, căci un sistem politic bolnav şi corup generează la rândul lui boală şi corupţie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au reusit ajutandu-si si respectandu-si cetatenii foarte mult.Dar au o problema mare: lasa violatorii in libertate in loc sa-i condamne. Nu-s rai, nu-s falsi. Nu te forteaza sa iei tratament sau sa te internezi daca esti bolnav cum fac nebunii de la noi.Asta sa se intrebe autoritatile romane (cum le calca pe urme). Acolo se construiesc si se renoveaza multe, la noi tara parca e o ruina. Pierd timp cu hartii da salariul il iau mereu.

| Speranta12 a răspuns:

Ce are ea si nu am eu, e acolo la bine, dar e si la greu?

| Speranta12 a răspuns:

Orice om poate fi corupt sa corupa

| Cksihja a răspuns:

Au furat de la toți.

| suntserios a răspuns (pentru Cksihja):

Fix de aia e Romania cum e. Ca au furat suedezii de la noi. Tot de aia jumatate de tara nu se spala pe dinti si lasa tone de gunoaie pe plaja si in păduri. Ai dracu suedezi

| Cksihja a răspuns (pentru suntserios):

Toate țările din nord mai sunt cunoscute ca populate de vikingi care atacau orașe și prădau tot. Să nu mai vorbim de Marea Britanie și coloniile ei din toată lumea.

| suntserios a răspuns (pentru Cksihja):

Deci jumate de Romania nu se spala pe dinti din cauza vikingilor din secolul 8? Ok.

| Cksihja a răspuns (pentru suntserios):

Exact, dacă ai învățat istorie ai fi aflat de câte ori a fost jefuită România de vecini ei: Turcii, Rușii, Ungurii și câți alții. Nu mai avem bani nici măcar să ne spălăm pe dinți.

| suntserios a răspuns (pentru Cksihja):

Turcii si rusii sunt tarile nordice despre care vorbim aici?

| Cksihja a răspuns (pentru suntserios):

Rușii trăiesc în nord turcii în sud iar noi suntem terenul lor de bătălie.

| Elelei a răspuns:

Educatie si iar educatie. Si respect fata de cei din jur, respect fata de cei in varsta, de la care au multe de invatat.

| AureliusTPU a răspuns:

Daca scapam de cocalarii care mananca seminte si asculta, manele la boxa lor de 20 de lei si de tiganii nesimtiti am fii un popor mai bun.