| florinel_8849 a întrebat:

Cum credeti ca vom evolua financiar noi romanii avind invedere problemele fimanciare pe care l-ea generat criza globala

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Noi nu evoluam, noi regresam. Timpurile ne trag inapoi pana in Evul Mediu.
Asa sunt eu, mai negativist.

5 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Vom avea in continuare 2 maini, 2 picioare. Din cauza frigului, probabil ca va incepe sa ne creasca (iar) putina blana...

| machupicchu a răspuns:

Interesul extern este sa regresam, sa avem nevoie permanent de ajutor, sa nu mai avem in proprietate nimic din resursele noastre naturale, sa nu mai avem proprietatea tarii, sa nu mai fim proprietari nici pe noi insine, sa devenim : SCLAVII "LIBERTATII"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu numai noi ci toti vom regresa. Ce incepuse in ultimul timp, toti case, toti masini, toti lcd-uri. bla, bla, se va termina! Societatea in care traim ( mondiala ) nu are nevoie de oameni indestulati ci indatorati, infometati, saraciti. Asa se stapaneste lumea. Deci in viitor vor apare diferentele majore intre x si y se va vedea clar cine este director cine muncitor, societatea va fi structurata pe mai multe categorii sociale.
Daca gindim logic, nici nu era normal ca un muritor de rind sa-si cumpere casa si masina de acelasi tip si valoare ca un inginer.
Se va termina cu iluzia bunastarii, fiecare va ajunge acolo unde isi are locul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general (si este valabil si in particular) va depinde de intelepciunea si modul cum se va organiza fiecare, individual sau in familie: FIECARE dintre NOI sa-si cunoasca ROLUL. Iar la nivel macro ar trebui sa ne impunem sa ne schimbam si sa incepem sa fim o comunitate in ce priveste interesul de grup si de tara, mai putin egoism prost inteles: FIECARE dintre NOI trebuie sa isi cunoasca ROLUL! Nu zic ca trebuie sa imparti ce-i al tau cu mine si nici sa dai de pomana non stop, sa nu intelegi gresit, trebuie o organizare ca intr-o mare familie, in ceea ce priveste comunitatea, cand spun organizare nu ma gandesc la omogenizare, trebuie sa deschidem ochii si sa vedem pana unde avem interese sociale in comun unii cu altii (vecini, colegi, concetateni...). Restul vine de la sine. Trebuie o disciplina aplicata in interesul tuturor, al meu, al tau, al nostru. Probabil nu vom evolua prea curand financiar (!) ci vom stagna, dar in aceasta perioada de stagnare sa nu stam cu mainile in buzunare ci sa pregatim terenul pentru evolutia "interesului" comun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania an anul 2010 va fi ampartita an 2 clase sociale:saraci si prea bogati... iar tu vei face sigur parte din prima clasa.MOTIVUL :prea multi HOTI COMUNISTI CONDUC TARA