| TamplaruAnisoara a întrebat:

Cum este condusă Transnistria? Au presedinte, au parlament? În ce relații este cu Republica Moldova și cu România? Dar cu alte țări atât din punct de vedere politic cat și economic?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ei se fac că au conducere dar nu e recunoscută de niciun stat

| NumănumescBrBr a răspuns:

Transnistria este o republică separatistă din estul Republicii Moldova, care și-a declarat independența în 1990. În prezent, nu este recunoscută de către nicio țară din lume și nu este membră a ONU.

Transnistria are propriile instituții guvernamentale, inclusiv un parlament, un președinte și un guvern, care funcționează independent de cele ale Republicii Moldova. Președintele este șeful statului, iar guvernul este condus de prim-ministrul Transnistriei.

Relațiile cu Republica Moldova, acestea sunt foarte tensionate, DIN CAUZĂ CĂ Republica Moldova nu recunoaște independența Transnistriei și încearcă să reintegreze regiunea în cadrul Republicii Moldova.

Relațiile cu România sunt, LA FEL de tensionate, deoarece România sprijină integritatea teritorială a Republicii Moldova și nu recunoaște independența Transnistriei. Arcă sa zic Transnistria are relații strânse cu Rusia, care a furnizat sprijin politic, militar și economic regiunii separatiste.

Din punct de vedere economic, Ransnistria are relații comerciale cu alte țări, inclusiv cu Rusia și Ucraina, dar este limitată deoarece nu este recunoscută internațional.

| teclado a răspuns:

Eu am locuit acolo 2 luni
Au presedinte guvern tot ce trebuie si ei nu recunosc autoritatea de la Chișinău
Ei se cred țară
Iar moldovenii i considera ca ei fac parte din Moldova

Dar daca te afli in Transnistria si ai nevoir de ceva acte sa zicem ca mergi la o primarie sa cumperi o bucata de pamant
Sau mergi sa gasesti un certificat de naștere a unui om de acolo care a crescut la o casa de copii si a pecat de acolo in ro cand avea 16ani
Si acum fata vrea sa se marite
Iti da certificat de nastere trasnistean
Iti da buletin transnistrean si pasaport transnistrean

Care nu sunt recunoscute de Romania Sunt nule juridic si nu sunt bune de nimic

Dar tu ca si transnistrean poto sa te dai drept moldovean si sa obtii si acte de la Moldova si atunci gata mai merg lucrurile

De ce te interesează?