| And18381 a întrebat:

Cum fac să obțin cat mai repede permisul de conducere.

Pe scurt, sunt născut în noiembrie 2006. La momentul postării mai am 2 săptămâni până cand împlinesc vârsta de 17 ani.

De pe la 14 ani mi-am propus sa îmi iau un Mercedes.

Am lucrat anul trecut în vară, am mai făcut câteva "combinații" și luna trecută am reușit să îl conving pe taica-miu sa mergem după mașină viselor mele (un C350 coupe, 272 cai din 2008, 132. 000km).

A fost mașina unchiului meu, el fiind primul proprietar (locuiește în altă țară), mi-a vandut-o sub prețul pieței și nu m-am putut abține. l-am chinuit pe tata vreo 2-3 luni și a fost de acord.

Adusa pe roți de unchiul meu.

Am mai multe întrebări.

1. Mașină încă are numere de Germania, TUV expiră anul viitor, încă nu am trecut-o pe numele meu. Cât de greu este acest proces de la distanță? (El în Germania, eu in România)

2. Vă dați seama, cu mașina în garaj la bunica-mea mă doare sufletul că n-o pot conduce. cum fac sa dau cat mai devreme sala și traseul? De înscris din câte am înțeles mă pot înscrie doar cu 3 luni mai devreme și pot da sala de abia după ce împlinesc 18 ani.

3. Unde pot conduce legal și eu mașină? (Nu am curte suficient de mare, din câte știu în străinătate se putea conduce în zone industriale, private)

4. Cum calculez cat mă va costa impozitul și asigurarea la mașină după ce împlinesc 18 ani?

5. laughing vreau un subwoofer underseat, ceva recomandări?

6. O școală buna de șoferi în Brașov? Sunt 4 care au recenzii foarte bune.

8. O carte de legislație rutieră BUNĂ, COMPLETĂ și explicații clare unde găsesc?

7. sfaturi in general? Chestii pe care ar trebui sa le știu. idei, propuneri.

Am toate actele, Brief mic, Brief mare, kaufbeleg (factura de când a fost luată)

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai ai inca 9 luni si 2 saptamani pana poti incepe sa faci scoala de soferi, dar examenele de permis auto se pot sustine DUPA implinirea varstei de 18 ani.
Legal, in Romania la acest moment NU o poti conduce nicaieri, fiindca te alegi cu dosar penal si amenda, sau posibil puscarie.
Inregistarrea masinii, impozitul si asugurarea masinii se vreo calcula abia peste 1 an de zile, conform preturilor de la data respectiva. oricum asigurarea incepatorilor este foarte mare, fiindca se stie ca abia atunci invata si sunt expusi accidneelor mai mult decat ceilalti soferi.
Este prea devreme sa te interesezi de scoala de soferi si carti de legilsatie rutera, avand lucurui mult mai importante acum, sa pui mana serios sa inveti pentru liceu.
Toate la timpul lor!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa faci in contract de v-c cu unchiul tău și el sa o radieze din Germania.

Nu poți să faci mai repede de permis. Aștepți să faci 17 ani și 9 luni. Atunci te poți înscrie la școala, sar examenele le dai abia după ce faci 18 ani.

C350 ăla cu motor de 3.0?

Te va rupe la asigurări și impozite. Minim 2500lei impozitul și asigurarea tot pe acolo.

| MrGeo1975 a răspuns:

Nu exista " cum să obțin permisul mai repede". Graba strica treaba. Înveți bine legislația rutiera, faci chestionare, apoi treci la examen teoretic și practic, daca treci cu brio primești permisul.
Atenție! Îți trebuie o mașina care sa aibă maxim 100 cai puter. Daca ai mai mult, ca șofer începător timp de un an, nu ai voie și poți ai probleme. Informează-te întâi.
1. Trebuie sa ai actele mașinii ca sa o înscriere pe numele meu și sa ai faci asigurare. Atenție! Trebuie sa ai toate actele ca sa le treci pe numele tău.
2. Este prea puternică pentru tine, caută una de 100 cai putere.
3. Pe un autodrom sau într-o curte mare tot îți trebuie permis de conducere sau o mașina de școală cu comandă dublă. Este periculos și o poți strica sau face o prostie. Ai răbdare.
4. Caută pe internet și întreabă la Finanțele Publice din ce știu.
5. Un subwoofer se montează numai de către electrician calificat și care știe ce are de făcut. Daca mașina are deja subwoofer, las-o așa cum este.
6. Alege una dintre cele patru scoli. Mergi acolo și stai de vorba cu ei.
7. Legislație Rutieră 2023 versiunea cea mai noua o găsești in online gratuit sau contra cost.
Intre timp, poti încerca un simulator auto: City Car Driving Simulator sau Euro Truck Simulator 2 dar cu mod autoturism, volan și pedalier cu 3 pedale cu ambreiaj. Caută simulare examen categoria B pe YouTube ca sa vezi cum este.