| SynapseNinja a întrebat:

Am o întrebare. La anul împlinesc 18 ani și vreau să dau de carnet. După ce iau carnetul, fiind începător, există legal vreo limită de putere a mașinii pe care o conduc? Știu, nu trebuie să mă avânt la o mașină puternică și nici nu o să o fac. M-as gândi la un VW Polo Euro 5. De câte ori am voie să dau traseul la o singură sală? Mersi frumos.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o limita de putere, avand in vedere prevederile pentru categoria B, citez:
"f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"

4 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Ia-ti masina de toti banii, de preferat de la 200 CP in sus. Motor de 3 l, pleci cu rafinaria dupa tine, n-ai nicio grija si te doare in trei litere daca il faci pe unu praf.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dacă iei B, n-ai limită la putere, ai la greutate și locuri, mai precis poți să conduci mașini normale.
După ce ai luat sala, poți da traseul până îți expiră școala, 1 an calendaristic din ziua în care te-ai înscris la școală.

| UnaCaldaUnaFierbinte a răspuns:

Nu e nicio limita de viteza. Poti sa dai treseul de multe ori, dai pana il iei. Iar un vw polo e destul de bun pentru inceput

| DJDeniz a răspuns:

Nu este limita iti iei ce masina vrei de la 200 la 700 Cp