| AndreeaAndreea112 a întrebat:

Buna ziua am o intrebare deci sa va spun prima oara problema: Am o vecina nebuna sub mine si a chemat politia ca am facut galagie. Politia nu a constatat nimic apoi dupa catva timp despre catelul meu Mentionez: Beagle, este foarte cuminte si nu face niciun fel de galagie...Dar ea imi da amenda pentru asta..si eu am strans semnaturile de la vecini caci asa trebuia.ca pot pastra catelul de la ea nu am cum sa iau semnatura va dati seama exista vreo lege care sa combata aceasta amenda intre 1500-2500 de lei Problema este ca sunt nedreptatita ca eu primesc amenda fara sa fii facut nimic.Este vreo lege..sau ceva de genu cu care sa scap de amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost amendata nu vecina ti-a dat amenda ci agentul constatator, vecina doar te-a reclamat.
Daca nu te consideri vinovata poti face plangere contraventionala, in termen de 15 zile de la data amenzii, la judecatoria din a carei circumscriptie faci parte.

| AndreeaAndreea112 explică (pentru Ioandelasal):

Pai ea face tot posibilul sa iau eu amenda... fara sa fac nimic am facut plangeri acum eu va intreb Exista vreo lege impotriva acestei amenzi? Adica catelul nu face nimic rau

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreeaAndreea112):

M-ai bagat in ceata.
Ai primit deja amenda sau nu?
Nu exista "lege impotriva amenzilor", exista doar un act normativ, respectiv OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, in care este specificat, printre altele, modul de a ataca un proces verbal de contraventie. De asemenea exista o multime de acte normative in care sunt prevazute faptele ce constituie contraventii si amenda pentru fiecare.

| AndreeaAndreea112 explică (pentru Ioandelasal):

Imi pare rau ..ca vam bagat in ceata ..Nu am primit dar urmeaza sa primesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreeaAndreea112):

Daca si cand vei primi procesul verbal de contraventie poti face plangere contraventionala, asa cum ti-am spus in primul raspuns.