| troleibuz a întrebat:

Cum isi poate recupera paguba cumparatorul de buna credinta ce a fost evins daca neproprietarul de la care a cumparat a decedat intre timp?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dand in judecata pe mostenitorii care au acceptat mostenirea.

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Care-i paguba de fapt?

| Wr3nch a răspuns:

Incearca sa scrii intrebarea din nou ca nu se intelege.

| Vântulalb a răspuns:

Neproprietarul?
Cred ca vorbesti de proprietar. Dar daca a cumparat, care este paguba? Nu inteleg ce vrea sa fie "evins".
Poate ai vrut sa cumperi si ai dat un avans? Sau ce? Reformuleaza intrebarea.

| troleibuz explică (pentru Vântulalb):

Intrebarea este pentru persoane care au cunostinte juridice. Multumesc oricum.

| Vântulalb a răspuns (pentru troleibuz):

Nu e vorba de cunostinte juridice ci de limba romana.
Apropo, oricine iti poate spune ca cineva care nu este proprietarul unui bun (neproprietarul) nu iti poate vinde ceva ce nu este al lui. Nu legal!

| troleibuz explică (pentru Vântulalb):

Virgula inainte de ci, atunci. Ioandelasal nu a avut dificultati in a-mi intelege intrebarea.
https://dexonline.ro/definitie/evins
Neproprietar e corect in limbaj juridic. Il regasesti si in articolul 937 https://lege5.ro/......odul-civil

| Vântulalb a răspuns (pentru troleibuz):

Neproprietar e corect in limbaj juridic. Dar nu iti poate vinde daca nu e proprietar!
Cat despre "evins" (spre deosebire de tine, eu recunosc ca nu cunosteam termenul), l-ai folosit gresit! Conform definitiei pe care mi-ai dat-o, evins este cel care a fost deposedat prin lege de un bun deținut pe nedrept. Pe nedrept! Iar tu vorbesti de cumparare. Mai mult, de un cumparator de buna credinta.

| troleibuz explică (pentru Vântulalb):

Atunci de ce exista garantia pentru evictiune?

| Vântulalb a răspuns (pentru troleibuz):

Cand stii ce vorbesti, mai discutam!

| troleibuz explică (pentru Vântulalb):

Vorbim dupa ce termini 8 clase

| Vântulalb a răspuns (pentru troleibuz):

Tontule! Ti-ai sters un comentariu si l-ai repus dupa raspunsul meu, ca sa creada lumea ca mi-ai dat replica si m-ai pus cu botul pe labe. Ti-ai dat arama pe fata!

| troleibuz explică:

Ce scenariu! E bine sa ai imaginatia dezvoltata.