| anonim_4396 a întrebat:

Cum mă pot deplasa cu bicicleta între orașe în mod legal pe unde nu este pista de biciclete de exemplu vreau sa merg cu bicicleta de la București pe drumul european E85 până la Posta Câlnău

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti circula cu bicicleta pe drumurile europene, circulatia bicicletelor este interzisa doar pe autostrazi si drumuri expres.

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

De multe ori (în urma cu câțiva ani )m-am întâlnit cu milițieni la ieșirea din orașul Buzău imediat după podul de la Mărăcineni și mi-au luat ventilele sau Mo+au spus că nu am voie cu bicicleta pe drumul European E85
Sau m-au amenințat că îmi dau amenda
Mi-au luat datele

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am fost împreună cu 5 bicicliști toți majori și am vrut sa ajungem pe un drum comunal între Popasul merei și Sărată Monteoru
Și a venit un polițist cu mașină și ne-a interzis să parcurgem bucată dintre merei și Sărata Monteoru
Acela fiind singurul și unicul drum de acces!

Asta mi-a ontampat de mai multe ori

Și el spunea că este semn interzis cu bicicleta

Atunci pe unde sa mergi daca este interzis și accesul pietonilor

AU VOIE SA EXISTE LOCALITATI IN CARE NU POTI SA AJUNGI DE CAT CU AUTUTURISMUL?

De exemplu Sărată Monteoru are un singur drum asfaltat prin care poți ajunge acolo

Acel drum cu doua benzi pe sens are semn interzis bicicletelor
Și interzis pietonilor

Eu vreau să mă dau cu bicicleta pe acolo pentru că drumul trece peste un deal foarte interesant cu rampa panta abrupte unde pot ajunge și la 80Km/h senzații tari

| Ioandelasal a răspuns (pentru RxTx):

Raspunsul meu a fost conform prevederilor actuale privind circulatia cu bicicleta, respectiv prevederile OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
" "ART. 74
(1) Pe autostrăzi sau pe drumurile expres este interzisă circulaţia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depăşite, fără autorizaţie specială de transport eliberată de administratorul drumului public, conform reglementărilor în vigoare, a vehiculelor cu tracţiune animală, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mâna, a bicicletelor, trotinetelor electrice şi mopedelor, a tractoarelor agricole sau forestiere şi a maşinilor autopropulsate pentru lucrări agricole, precum şi a vehiculelor care, prin construcţie sau din alte cauze, nu pot depăşi viteza de 50 km/h."

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ce îi spun polițistului care vine personal să îmi arate că a pus acolo semn ce interzice circulația bicicletelor!?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RxTx):

Ii spui prevederea legala pe care ti-am citat-o, daca au facut ce spui au incalcat legea, adaugand o noua interdictie si incalcand principiul de drept conform caruia tot ce nu este interzis expres este permis.

10 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Urmărește BucharestBIKETraffic, el merge constant cu bicicleta, inclusiv călătorii externewinking

| BullseyeShot a răspuns:

Pe carosabil (pe partea laterală). Iar bicicleta trebuie să fie echipată cu lumini în caz că te prinde bezna.

| RxTx a răspuns (pentru BullseyeShot):

Nu te lasă miliția mie mi-a luat ventilele când am ieșit din orașul Buzău după podul de la Mărăcineni in urma cu mai mulți ani

| RxTx a răspuns (pentru BullseyeShot):

Nici pe bunicul meu nu îl lasă care are bicicleta echipata cu tot ce vrei are și vesta reflectorizanta
El vrea să meargă din Buzău în Poșta Câlnău.
Dar este aproape imposibil să îl oprească un echipaj o mașină de poliție care să îi spună că nu are voie sa circule cu bicicleta pe drumul European E85