| apexxxxx a întrebat:

Cum obtin dreptul de autor la niste versuri?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-l cunosc, acum l-am vazut prima data, s-ar putea sa fie in regula.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Drepturile de autor le poti obtine daca esti tu autorul( ai scris tu poezia respectiva). In caz contrar poti obtine doar dreptul de a folosi poezia respectiva, cumparand dreptul de la autor.

| apexxxxx explică (pentru Ioandelasal):

Sunt proprietatea mea intelectuala...

| Ioandelasal a răspuns (pentru apexxxxx):

Atunci ai drepturile de autor.
Inteleg ca intrebi cum poti obtine bani si recunoastere pentru poezia respectiva si aceasta se poate obtine prin publicare, in volum propriu, volum colectiv sau in revista/ziar.

| apexxxxx explică (pentru Ioandelasal):

Nu neaparat, dar vreau ceva care sa ateste ca eu le-am creat.Un document, etc...

| Ioandelasal a răspuns (pentru apexxxxx):

Nu ai nevoie de nici un document, doar trebuie sa le aduci la cunostinta publica.
Conform L.8/1996, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"  ART.4.(1) Se prezuma a fi autor, până la proba contrară, persoana sub numele căreia opera a fost adusă pentru prima data la cunoştinţa publică.
  (2) Când opera a fost adusă la cunoştinţa publică sub forma anonima sau sub un pseudonim care nu permite identificarea autorului, dreptul de autor se exercită de persoana fizica sau juridică ce o face publică având consimţământul autorului, atât timp cat acesta nu îşi dezvaluie identitatea."

| apexxxxx explică (pentru Ioandelasal):

Site-ul ecopyright.ro este bun? dau funda

| Ioandelasal a răspuns (pentru apexxxxx):

Nu-l cunosc, acum l-am vazut prima data, s-ar putea sa fie in regula.

| Titanos a răspuns:

Mergi la notar, daca nu toata lumea iti poate insusi creatia ta.

| apexxxxx explică (pentru Titanos):

Esti sigur? Am inteles ca site-ul de mai sus, "ecopyright" trimite un document ce atesta drepturile de autor...Dar as vrea sa stiu daca a incercat cineva asta pana acum.

| Titanos a răspuns (pentru apexxxxx):

Daca ce ai facut este asa de important incat iti vrei drepturile, ar trebui sa depui efortul de a iesi din casa si de a intreba la un notar, asa cum face lumea.

| apexxxxx explică (pentru Titanos):

Ok, trollica, ceau

| apexxxxx explică:

Sunt create de mine.