| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema legata de asigurarea de sanatate am semnat pentru un contract pe 1 an de zile din februarie de pe 2 anul asta pana la anul am de platit 960 lei am platit 560 lei si cei de la ANAF din Galati tot ma ameninta cu executari silite cu plicuri negre ce trebuie sa fac nu se poate renunta la acel contract? am fost si au spus ca nu pot sa renunt decat daca am probleme de sanatate sau daca ma ia cineva coasigurat ca parintii nu ma pot lua ca coasigurat ca asa este legea cica sunt blocat cu acest contract cu asigurarea de sanatate? daca nu voi mai plati voi fi trimis la puscarie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta de a nu plati in baza contractului de asigurare de sanatate nu constituie infractiune, dar poti fi executat silit.

| Ionut_Fronea_1995 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si ce inseamna executare silita nu detin nimic pe numele meu ce pot pati eu doar stau in casa parintilor nu platesc nimic nu am servici

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionut_Fronea_1995):

Executare silita inseamna ca vor incerca sa sechestreze si sa vanda unele bunuri ce le detii in proprietate. Daca nu ai nimic, nici salariu si nici conturi in banci atunci nu vor putea sa faca executarea silita.
Atentie: daca nu esti asigurat de sanatate atunci va trebui sa platesti toate serviciile medicale, in caz ca vei avea nevoie.