| opacatoasa a întrebat:

Cum poate o persoana sa obtina rezidenta si permis de munca in Romania daca provine dintr-o tara non-ue? (Serbia) Persoana respectiva a avut acestea pe baza actului de casatorie, insa acum urmeaza sa divorteze. Ce se va intampla cu rezidenta si permisul de munca in acest caz? Mentionez ca persoana nu are cetatenie romana locuind in Romania doar de un an. Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu mai indeplineste conditiile de rezidenta si permis de munca o sa si le piarda, la expirarea valabilitatii. Poate face cerere de reinnoire si sa spere ca ii va fi aprobata.