| THCC a întrebat:

Cum poate Victor Ponta sa minta chiar si in timpul alegerilor ca majoritatea diaspora a votat cu el, cand el avea doar 19% dintre voturi? El este persoana de care vreti sa fie condusa tara?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cum a minţit şi până acum şi cum va minţi în continuare.
Ce pretenţii putem avea de la un mitoman?

NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/cwTXRunirTQ
Diaspora, în marea sa majoritate, îl trimite pe Ponta la origini.

http://www.tpu.ro/......-mai-mult/

NOname
| NOname a răspuns:

Klaus Iohannis: "Distribuiți acest VIDEO: Până astăzi, Victor Ponta m-a evitat cu succes. Nu a existat o dezbatere publică, nu există niciun semn că s-ar dori o discuție pe această temă. În concluzie, las orgoliile mele deoparte și ne vedem la ora 20:00 la Realitatea TV într-o dezbatere televizată!"

https://www.facebook.com/....../video.php

Emisiunea poate fi urmărită și online aici:
http://webtv.realitatea.net/......http?/live

...deci să fim pe fază. :)

| RAY a răspuns:

Din moldova a spus, diaspora inseamna peste tot unde sunt romanii, in moldova cica a castigat

| jeann a răspuns (pentru RAY):

In Republica Moldova se voteaza masiv cu Partidul Comunistilor.(PCRM). De ce n-ar vota cu candidatul PSD pentru alegerile din Romania?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca lumea se mobilizeaza in turul 2 poate ca avem noroc si Ponta nu va iesi

| Jipa95 a răspuns:

Uite ca le-a dat mai ales celor batrani o stica de ulei si niste zahar si multi au votat cu el.
Certuri peste tot, toți se pricep la politică, dar cei care o fac tac din gură, pentru că știu foarte bine ce-o să se întâmple după alegeri: nimic.
Și o vă să întoarceți la muncă, la rutină, margarină cu pâine, cartofi la greu, înjurând conducerea țării. Până la următoarele alegeri.

| THCC explică (pentru Jipa95):

Adevarat, dupa cum se poate observa 65% dintre votantii lui Klaus au varste cuprinse intre 18-45 de ani, iar 60%+ dintre votantii lui ponta intre 55 si 80 de ani. Pe cine sa ne bazam, pe tineretul care este informat sau batranii care nici macar nu stiu in ce tara traiesc si l-au votat votat pe ponta ca asa le-a spus primaru?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Probabil se referea la Moldova. In ce priveste grupele de varsta care-i voteaza pe fiecare dintre cei doi, lucrurile sunt simple, PSD-ul a luat intotdeauna masuri sociale in timp ce PDL-ul cu care Iohannis e aliat a taiat pensiile ilegal, lucru dovedit si decis si de curtea constitutionala, si s-au exprimat de foarte multe ori impotriva nu doar a batranilor la care se refereau cand mureau ca la "cei iesiti din sistem" sau cand au fost insultati cu gloata inepta pentru ca l-au aparat pe Raed Arafat. Probabil s-a uitat ce i-au facut oamenii de dreapta lui Arafat.

Si fiindca s-a pomenit pe aici de dezinformari flagrante as fi vrut dovezi ca s-au dat ulei si faina. Cine are dovezi si nu le ofera, nu face o reclamatie, nu le aduce in atentia justitiei e complice la infractiune.

Asa s-a spus si ca s-a auzit ca studentilor din regie parca li s-a dat 30-50 de lei pentru a vota Iohannis. Fara dovezi nici uleiul nici banii nu sunt decat dezinformari in favoarea unuia sau altuia dintre candidati.

As vrea sa amintesc faptul ca la 18 ani multi tineri sunt analfabeti, sau agramati, si nu intentionez sa-i insult e o realitate, mai deunazi un user dadea aici informatia ca suntem tara cu cei mai multi analfabeti. Si imi cer scuze daca cineva crede ca intre 18-30 de ani o proportie foarte mare dintre tineri stiu politica si pot alege in cunostinta de cauza, se inseala. Si o alta dovada ar fi si promovabilitatea la bac. Tinerii nu sunt in mare pondere in stare sa inteleaga ce se preda la limba romana, la fizica, scriu niste bazaconii de te doare mintea in lucrari sau intrebati de reporteri habar nu au cine a scris cate o poezie si noi vrem sa stie politica?

Da eu cred ca-i persoana potrivita sa conduca tara. Cine nu e de acord cu masurile economice si sociale interne ar trebui sa se reorienteze cum e corect asupra parlamentului si guvernului, iertati-ma dar inseamna ca nu cunoastem atributiile presedintelui. Si e si normal ca nu le stim, timp de 10 ani de zile am fost obisnuiti cu Basescu care a incalcat constitutia de sute de ori intrand cu bocancii in atributiile guvernului.

Si gandeste-te ca acum zece ani multi tineri care vrei tu sa se trezeasca aveau cel putin 8 ani, ca sa aiba acum 18 si sa voteze.

In rest, si aici dezbat problema asta o mana de oameni care au impresia ca sunt foarte multi. Foarte ok, daca stiti ce vreti mobilizati-va insa mi se pare ca nu se prea intampla, sau din contra din moment ce Ponta a obtinut 40% sunt eu cel putin convins ca sunt si foarte multi tineri care au votat cu el.

Fiindca iarta-ma batranii care nu stiu nici in ce an suntem cum de stiu cine e Ponta? Manipulare prin efectivul mare de partid al PSD? Sau poate sentimentul indreptatit ca un om care s-a aliat cu PDL-ul, artizanul guvernarii de cosmar de dupa revolutie, nu poate fi un bun presedinte?

Sunt mult mai multe intrebari pe care trebuie sa ni le punem.

Si as vrea sa mai spun ca in strainatate nu s-au inchis sectii de votare. Ceea ce a intarziat votul a fost acest nou sistem anti-frauda de a completa acea declaratie pe propria raspundere, care dureaza. De ce nu s-au pus la dispozitie pe net sa fie descarcate si completate anterior? Din prostie as spune. Stai linistita s-au trezit acum, si daca BEC-ul va decide se va proceda asa.

Ar fi fost corect sa dai un link catre informatia privind acel procent de 19%.

| TwiSt1997 a răspuns:

Din pacate el va iesi.

| caramela a răspuns (pentru TwiSt1997):

Nu va iesi daca ne vom mobiliza si vom iesi cu toti la vot si vom da votul celui care cat de cat merita sa ii acordam increderea noastra.
O zi buna sa aihappy

| eduard1 a răspuns:

E bolnav. Mitoman.
MITOMANÍE s. f. Boală mintală caracterizată prin nevoia patologică a unor persoane de a altera adevărul, de a fabula, de a inventa povești care le avantajează; p. gener. mania de a minți. – Din fr. mythomanie.