| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa-mi obtin cazierul?

Răspuns Câştigător
| mihalitza a răspuns:

Tii cont de celelalte sfaturi, insa noutatea este ca il obtii in termen de 2 ore! A inceput si Politia Romana sa faca progrese...

8 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Certificatele de cazier judiciar se pot elibera in doua moduri:

* regim de urgenta
o pe loc – persoanele nascute in judetul unde este solicitarea si care nu au antecedente penale
o 24 ore – pentru persoanele nascute in judetul unde are loc solicitarea, care au antecedente penale
o trei zile lucratoare de la data depunerii cererii – persoanelor nascute in alte judete, care au sau nu antecedente penale
* regim normal
o 10 zile lucratoare – daca persoana este nascuta in jud. unde are loc solicitarea
o 30 zile lucratoare – daca persoana este nascuta in alte judete

Acte necesare pentru obtinerea certificatului de cazier judiciar in regim de urgenta:

* carte/buletin de identitate
* timbru fiscal in valoare de 1 RON
* chitanta emisa de unitatile Trezoreriei care sa ateste plata taxei de urgenta de 5 RON - in conformitate cu prev. art.1 din O. G. nr. 29/14.07.2005 pentru modificarea O. G. nr. 128/2000 privind stabilirea unor tarife pentru serviciile prestate in regim de urgenta pentru persoanele fizice si juridice de catre Ministerul Internelor si Reformei Administrative, taxele de urgenta (inclusiv taxele in vederea obtinerii certificatului de cazier judiciar – conform anexei 1, pct.16 din O. G. nr. 29/14.07.2005) constituie venituri la bugetul de stat si se achita numai la unitatile Trezoreriei Statului.

Acte necesare pentru obtinerea certificatului de cazier judiciar in regim normal:

* carte/buletin de identitate
* timbru fiscal in valoare de 1 RON
cerere in care specifici la ce iti trebuie cazierul(de exemplu la angajare) pe care o completezi pe o cerere tip oferita de la sectia de politie.
Certificatele de cazier judiciar au valabilitatea de 6 luni de la data eliberarii si numai in scopul pentru care a fost eliberat.
Persoana care figureaza in evidenta cazierului judiciar, poate cere rectificarea datelor inscrise sau a notarilor provizorii, daca acestea nu corespund situatiei reale, ori inregistrarea lor nu s-a facut cu respectarea dispozitiilor legale.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna pai asta e simplu, procuri un timbru fiscal de 1 RON, si mergi la serviciul CAZIERE JURIDICE, dupa care vei completa o cerere cu datele tale personale si motivul solicitarii acestuia:sau de la SECTIA DE POLITIE de care apartii, acesta se elibereaza in regim de urgenta daca platesti o taxa de 7 RON si se elibereaza a 2 a zi, sau in regim normal la termen de o saptamana; Sau daca te-ai nascut in alt Judet si acum locuiesti in altul, aceleasi formalitati numai ca eliberarea in regim normal este de 3 pina la 4 saptamani, iar cea de urgenta este de o zi.

pupimik
| pupimik a răspuns:

1.cazier judiciar(in el apar sau nu antecedentele penale) - il obtii de la politie 2. cazier financiar - care il obtii de la administratia financiara la care esti arondat

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De cate ori poti obtine un cazier intr-o luna?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum pot sa obtin cazierul daca sunt din Rosiorii de Vede si imi trebuie sa ma angajez in Bucuresti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum pot sa obtin cazierul daca sint plecat de la locul de domiciliu in alt oras si imi trebuie sa ma angajez?

| AlexandruDanu a răspuns:

Suni la sectia de politie de care apartii, intrebi ce valoare are timbrul pe fiscal pe care trebuie sa il cumperi, te duci la posta, cumperi timbru, te duci la sectia de politie, si in functie de mai multe chestii, in 2 saptamani maxim (nu sunt prea sigur) poti sa te duci sa il ridici.