| anonim_4396 a întrebat:

Cum procedează polițiștii atunci când interceptează un apel, adică atunci când localizează locația de unde cineva sună?
Ce aparatură se folosește la asta?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua cai de localizare:
1. Daca telefonul are GPS pornit, atunci se acceseaza prin reteaua de telefonie si primesc coordonatele exacte.
2. Daca telefonul nu are GPS pornit, atunci se aplica metoda de "triunghiulare", adica se aproximeaza zona telefonului in apropierea antenelor care se afla prin apropiere. Zona se poate afla cu precizie redusa, la cateva sute de metrii patrati sau mai mari, in functie de antenele amplasate.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prin statie ii anunta centrala

| doctorandus a răspuns:

Androidul si iPhone-ul transmit automat locatia la apelul de urgenta, daca activezi dinainte aceasta optiune.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De fapt, daca n-o dezactivezi, ca Androidul vine din fabrica avand aceasta optiune activata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca aparatura operatorilor de telefonie mobila le pune la dispozitie locatia aproximativa a apelurilor.

| Mosotti a răspuns:

Ia legatura cu firma de telefonie, au obligatia sa puna la dispozitie tot ce cere politia, si le da locatia aproximativa, ca la aia apare locatia.
Nu afla insa exact, de ex daca eu stau la etaj apare locatia in mijlocul strazii in fata blocului, iar in fata blocului mai e un bloc peste strada.

Poate afla exact daca vin cu aparatura, si din aproape in aproape ajunge acolo, dar e mai greu.
Asta daca poate asocia semnalul x cu nr y.

| Hammurabi a răspuns:

Prin intermediul triangulației BTS-urilor (base transceiver station) din preajma telefonului, denumită și localizare GSM.
Metoda se bazează pe măsurarea nivelului puterii de emisie a telefonului fata de unul, două sau mai multe BTS-uri.
Cu cât măsurătorile se raportează la mai multe BTS-uri, cu atât localizarea GSM este mai precisă. Antenele sectoriale GSM asigură o și mai mare acuratețe a localizării telefonului.
Se bazează pe principiul că un telefon mobil va fi conectat întotdeauna la BTS-ul cel mai apropiat, calculându-se timpii de răspuns ai telefonului față de PING-urile transmise de celelalte BTS-uri.
În zona urbană acuratețea localizării GSM este de +/- 50 metri, în timp ce în zona extraurbană aceasta se reduce simțitor. Localizarea telefonului mobil prin triangulație GSM poate fi efectuată doar de catre operatorul de rețea, care are acces la informațiile provenind de la BTS-urile din rețea.

| TomDyla a răspuns:

Se localizează după adresa IP, VPN pe premiza locație în timp real sau ultima locație afișată în urma telefonului, calculatorului...
Orice dispozitiv care are IP este înregistrat la o firma anume.
Cartela și telefonul mobil au adrese IP si adresa IMEI după care pot fi urmărite.
Procedura politiei durează...în conformitate cu art 18, legea 82...