| anonim_4396 a întrebat:

Cum reuşeşte Ponta să convingă atât de mulţi oameni să-l voteze?

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ştii vorba lui Einstein? Prostia umană e infinită.

Sau şi mai potrivită e vorba lui Lăpuşneanu: "Proşti, da' mulţi".

| tacitacitaci a răspuns:

Vin eu, Ponta, la tine, un om trecut prin soarta, sarac, abia rezist de la luna la luna si-ti zic ca-ti maresc salariul/pensia. Nu m-ai vota?

Sau vin eu, Iohannis, la tine omul sarac, si-ti zic ca pentru a ne fi bine tuturor trebuie sa trecem printr-o perioada grea, in care va trebuii sa reducem din costuri si sa scadem poate si pensia, sau salariul si dupa o anumita perioada de timp, dupa ce ne-am revenit sa-ti dau inapoi ceea ce ai avut si poate chiar mai mult, dar sa fi trecut o perioada destul de lunga. Parca nu l-ai mai vota, mai ales daca nici nu ai 12 clase.

| eduard1 a răspuns:

-o parte efectiv sunt proşti, săraci cu duhul, nu înţeleg ce-i cu ei şi ce li se întâmplă.
-o altă parte sunt interesaţi, sunt băgaţi în politică sau în sistemul de stat care profită de banii care le vin de la buget. Am colegi sau colege, fii sau fiice de securişti, miliţieni, foşti activişti de partid care tot o toacă întruna cu pesedeul... Nu îţi dai seama ce-i cu ei până nu afli că taică-su era prin securitate sau fost activist de partid care mânca un rahat pe la ˝judeţ˝ sau cine mai ştie pe unde...