| Celdrept a întrebat:

Din ce cauze înnebunesc atât de mulți oameni in ultimul timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Datorita limitărilor generate de anxietate,depresie,bula magica, perfecta unde multi se vad,cu toate că au o viață deplorabilă,iar contactul cu realitatea poate fi fatal.
Adică cu cat te inhibi,te închizi, apare negativismul, apar frustrările și uite așa, dintr-un mic bulgare de zăpadă, se ajunge la ditamai boala psihică.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prostia nu are limite si e in continua expansiune.
Nebunia este externalizarea prostiei.

| Celdrept explică (pentru Bula):

Un om prost nu prea înnebunește că se crede cel mai deștept și sănătos și asta ajuta psihicul

| Bula a răspuns (pentru Celdrept):

Fiecare nebun crede ca el este el mai detept din lume, iar restul sunt prosti.
De aici reiese ca prostii si nebunii sunt acelasi. big grin

| Celdrept explică (pentru Bula):

Posibil.

| Simpatic a răspuns:

Depinde cum definesti nebunia in primul rand.

Am citit aici anumite comentarii si sunt usor gresite, probabil pentru ca unii dintre cei care au raspuns nu au destula cunoastere in domeniul psihologiei sau psihiatriei, autodidact cum fac si eu, nu sunt medic sa fiu inteles corect.

Anunt pe toata lumea ca depresia nu este o forma de nebunie, dar este ea usor de dus in lipsa tratamentului? nu, nu este!
De anxietate nici numai vorbesc, este destul de complexa si complicata si chiar si cu tratament este greu tratabila.

Acum sa afirmam ca unii au innebunit in momentul cand au dezvoltat depresie/anxietate, doar pentru ca isi schimba comportamentul si viata, nu este tocmai corect nici social dar mai ales medical.

Nebunii sunt cei cu probleme grave psihice si de obicei aceia se nasc asa,multe afectiuni psihice printre care si formele grave de shizofrenie sunt mostenite genetic, nu fac aici o enumerare ale afectiunilor mintale...

Pentru mine notiunea de "nebunie" cuprinde doar acele afectiuni ale psihicului care lasa urme in primul rand structural asupra creierului, cu alte cuvinte afectiunile la care, daca scanezi creierul se vede clar ca acesta nu este un creier normal ci unul ce are modificari specifice afectiunii in cauza, aceasta este in acceptiunea mea "nebunia"

Cred ca la modul general ai vrut sa intrebi de ce tot mai multe persoane fac de fapt depresie si nu anumite afectiuni psihice cum ar fi dementa, parkinson etc; pentru ca raportat la celelalte afectiuni psihice, numarul depresivilor la nivel mondial este extrem de mare, cel mai mare, daca cadem de comun acord ca din marea familie a depresiei face parte toata suita de "afectiuni" si simptome printre care> anxietatea, tulburarea obsesiv-compulsiva etc

Cred ca mare parte din "vina" pentru care din ce in ce mai multe persoane devin depresive o are societatea actuala, rautatea dintre oameni, aroganta dintre oameni, mancarea "alterata" cu chimicale vanduta in super-maketuri, aerul poluat, factori precum stresul(stresul este cel mai mare dusman al organismului omului din toate punctele de vedere) si poate cate si mai cate cauze!
Chiar si anumite medicamnete pot da depresie de exemplu, deci parintele medicinei Hipocrate avea mare dreptate cu al sau dicton "esti ceea ce mananci sau bei"

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

Ști ceva foarte eficient pentru stres? Stresul am sesizat că alimentează anxietatea cel mai mult, amplifica simptomele ei. Multi fac și schizofrenie, psihoza nu doar depresie. Depresia nu e o boala de nebuni dar în lipsa tratamentului poate deveni fiindcă poate duce la complicații neurologice

| Simpatic a răspuns (pentru Celdrept):

Daca as cunoaste cum sa combatem stresul cu siguranta ai fi primul caruia i-as spune asta
Te asigur ca nimeni nu stie, dar toti si toate dau din gura pe la tv, prin reviste, pe forumuri despre cat de mult i-a ajutat ba yoga, ba nu stiu ce plante, ba nu stiu ce forma de meditatie, ba ca si-au bagat dildo nu stiu pe unde...in final nimic concret
Stresul este un mecanism complex, pe care nimeni nu il poate combate cu usurinta si cred ca la nivel general nici nu se stie cum apare si de ce, un fel de gaura neagra medicala, medicina este atat de avansata dar nu poate sa explice de ce aleatoriu apar crampele musculare (sunt ironic pentru necunoscatorii felului meu de a fi) si noi vrem o rezolvare pentru a numai fi stresati
Poate ca prima data are de a face cu mediul, adica degeaba iau nu stiu ce pastila daca mediul ramane acelasi...
O vorba spune "traiesti printre javre incepi sa latri"
Eu nu ma simt bine sa stau la masa la restaurant cu proxeneti, de aceea de fiecare data cand au venit astfel de persoane m-am ridicat si am plecat
Cam asa este treaba si cu stresul, il ai datorat mai ales mediului inconjurator, daca o pastila ipotetic il "blocheaza" nu se poate asta, pentru ca tu ramai in mediul si factorii care declanseaza stresul, asa ca asta cu plante si yoga mi se pare aberatie!

Ce am spus cu schimbatul mediului este valabila si pentru stres si pentru depresie si anxietate, degeaba iau medicamentatie daca sunt tot in locul care a favorizat anxietatea, asta daca ne gandim ca pe langa o latura bilogica, aceste tulburari au si legaturi din exterior precum acel mediu care ne inconjoara si este foarte adevarat, omul supus unor probleme, necazuri este susceptibil sa dezvolte probleme de natura psihica mai mult decat unul care nu are niciun "stres", de exemplu un no-life care bea din banii de ajutor social, deci omul stresat este omul dotat cu cunoastere si constiinta!

| Sophieka a răspuns:

Se pierde omenia, simplitatea, conexiunea cu natura si nu suntem o comunitate reala in care avem grija unul de altul si ne respectam.

| Celdrept explică (pentru Sophieka):

Chiar tu ți-ai găsit sa vb de respecthee hee

| Sophieka a răspuns (pentru Celdrept):

Imi place sa fiu sincera si sa spun un adevar...Ca il doare pe cel care primeste raspunsul, e problema s-a.

| carevaescu a răspuns:

Pe scurt, destramarea relatiilor sociale, criza de sens, nihilism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alcool droguri anturaje bolnave mintale de tot felul. social media. Facebook tiktok Instagram... Alimentație bolnavă de Tot felul de chimicale care afectează sănătate mintală a omului anturaje proaste Exemplare pe tiktok de tot mapamondul...

Și cea mai nocivă și gravă este lipsa lui Dumnezeu în inima omului și sufletul omului atunci omul rătăcește către orice nenorocire fără ca să-și dea seama și sa aiba habar de el însuși căci omul fără frică de Dumnezeu ajunge grav și în niciun caz bine.

| sweetys a răspuns:

Din cauza a ceea ce se promoveaza, si din cauza ca nu se incadreaza in modelul perfect/ acceptat de individ, indiferent de gen. De la fizic, la viata sociala, job, haine, etc.