| ManchesterUnited a întrebat:

Cum sa emigrezi in Norvegia?

Răspuns Câştigător
| AnnielaIoana a răspuns:

Este destul de greu sa emigrezi in Norvegia.Nu stiu ce varsta ai si in ce conditii ai vrea sa emigrezi. Daca vrei sa lucrezi aici, vino printr-o firma din Romania care recruteaza personal in Norvegia.Dar ai grija ca nu toate firmele sunt serioase.Respinge din start firmele care iti cer bani pt.acte sau alte minuni.O firma serioasa nu cere bani.Ei iti fac toate actele necesare, si daca e cazul ti-i vor retrage din primul salariu.Aici nu se lucreaza la negru.E destul de greu daca vii pe cont propriu, mancarea si chiriile sunt scumpe o garsoieta se inchiriaza cu 4000-6000 de koroane asta inseamna 2000-3000 lei.Trebuie sa cunosti engleza, insa foarte multi angajatori cer limba norvegiana pe care o poti invata aici.Sunt scoli unde poti invata limba contra cost, sau sunt firme care te trimit la cursuri gratuit, costurile fiind suportate de ei. Sper ca raspunsul meu sa-ti fie de folos.SUCCES

| ManchesterUnited explică (pentru AnnielaIoana):

Laura,multumesc de raspuns si de link. Spune-mi te rog daca locuiesti in Norvegia, cum sunt oamenii, in care oras e mai bine, si ce institutii dezvoltate de muzica sunt acolo. Pina cind auzit doar de "Baratt Due" din Oslo.Am 17 ani si as dori foarte mult sa invat si sa traiesc in Norvegia caci in Moldova, Chisinau, nu prea am sanse sa duc o viata normala.Iti multumesc mult.

| AnnielaIoana a răspuns (pentru ManchesterUnited):

Da eu locuiesc in Norvegia.Din pacate nu stiu sa-ti spun ce institutii de muzica sunt aici, eu locuiesc intr-o comuna.In cazul tau e bine sa alegi un oras mare cum este Oslo, Bergen, Stavangher, Trømso. Oamenii sunt ok, sunt educati nu ca la noi.E mai greu cu vremea pentru ca ploua mai tot timpul.Nu ezita nici o clipa sa faci pasul asta, in tara nu ai nici-un viitor.SUCCES!

6 răspunsuri:
| Adryanna2000 a răspuns:

Cu masina sau cu avionul.

| AnnielaIoana a răspuns:

Aici gasesti tot ce trebuie sa stii, ca emigrant in Norvegia.http://www.nyinorge.no/en/New-in-Norway/

| Padure_Constantin_1985 a răspuns:

Intra pe http://vikingi.ro/ Acolo este un forum unde poti pune intrebari...