| aRazvan807 a întrebat:

Cum se face un contract de comodat auto dintre o persoana fizica(comodantul, un parinte) si o persoana juridica (eu)(comodatar)? Trebuie sa ma duc la un notar sa depun niste acte sau pot sa il fac in privat fara sa depun nimic ca sa pot beneficia de 50% cheltuieli deductibile

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de comodat se poate incheia in 2 moduri:
1.La un notar public se incheie un contract autentificat.
2.Se poate incheia si fara notar, ca un act sub semnatura privata.
In ambele cazuri se va prevedea cine suporta cheltuielile cu masina, respectiv impozitul anual si cheltuielile cu functionarea si intretinerea masinii.
Daca le suporta persoana juridica atunci poate beneficia de deductibilitate.
Nu sunt alte cheltuieli in afara celor aratate, banuiesc ca stii ca acest contract este un imprumut gratuit de folosinta.

| aRazvan807 explică (pentru Ioandelasal):

Da, stiu ca acest contract este gratuit pentru folosinta, intrebam doar daca trebuie sa depun undeva actele contractului sau daca putem sa il semnam in privat.
Multumesc pentru ajutor!

1 răspuns: