| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Cum se pedepsește refuzarea controlului RAR? Citisem undeva ca ar fi 2000 de lei amenda. Dar acum pe google citesc peste tot ca ar fi 600, mai bine ar merita amenda asta decat talon luat. Masina mea are tot activ, dpf, catalizator, toba e curata curata, dar avand 10 ani sigur nu mai ies emisiile alea si doar ce m-am uitat la un video cu control RAR si i-a luat talonul unui baiat cu o honda civic type r nou-nouță pentru emisii. Daca masina aia vine din fabrica asa si i-a luat talonul, eu cu a mea ca are 10 ani ce sa mai zic? Sigur sunt facute intenționat sa mai platim ceva statului si datorita acestui video acum chiar nu as avea curaj sa fac vreun control rar, desi pana si toba e curata, nici urma de negreala. Deci cat e amenda?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 102.(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
1.conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care prezintă deficienţe periculoase sau al cărui termen de valabilitate a inspecţiei tehnice periodice a expirat;"
Amenda este de la 9 la 20 puncte-amenda, acum de la 1.305 lei la 2.900 lei.

| Violleta2022 a răspuns:

"Din 20.05. 2018, dacă sunteţi surprinşi în trafic cu Inspecţia Tehnică Periodică ( ITP) expirată, poliţistul vă va reţine talonul şi plăcuţele cu numerele de înmatriculare, vă va da amendă şi o dovadă fără drept de circulaţie, aşadar nu o să mai luaţi maşina de acolo decât pe platformă sau împinsă, apoi trebuie să mergeţi la RAR deci, mult mai complicat", se arată într-o precizare a reprezentanţilor Ministerului Afacerilor Interne..."

Daca masina nu este in regula, pe langa ridicarea talonului si a placutelor cu numerele de inmatriculare, ti se da si amenda, care poate ajunge si la 5800 lei. Uite aici:

https://evmarket.ro/......area-4267/

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru Violleta2022):

Nu are legătură cu inttebarea mea, nu am zis ca nu am itp ul valabil, il am si daca il am e normal ca e in regula, dar nu am încredere in sistemul asta bolnav. Am întrebat doar cum se sancționează refuzul, am citit pe net cu 6 p de penalizare di câte in p pentru fiecare act neprezentat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Filmulețul de l ai vazut tu era pentri zgomot nu pentru noxe. Si serios, la cate cazane sunt pe soselele din România nu trebuie sq inventeze nimeni nimic. Ba chiar se dau prea puține amenzi de catre Rar.

Eu cred ca daca refuzi verificarea o sa iti retina talonul si o sa te oblige sa mergi la rar sa il iei inapoi. Ii acoperă multe articole de lege sa poata face asta.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru suntserios):

Nu iti retine nimic, masina mea e tipla oricum. Tu nu ai citit ce am scris. Am zis o honda civic type r noua! De 2-3 luni a luat o de la reprezentanta si ei ii zic ca e pericol, ti se pare o masina 2021 ca e pericol in trafic si o super masina ca aia? Daca lui i-a luat talonul eu ce sa mai zic

| suntserios a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Nu a zis nimeni ca e pericol.
I au luat talonul pentru ca avea modificari care chipurile nu erau omologate nicaieri, gen evacuarea. Da stiu, era din fabrica, dar aparent cei la RAR Romania nu au astfel de cunostinte.

Am citit si ce ai scris tu si ti am si raspuns. Daca tu refuzi verificarea rar ti se poate retine certificatul daca ai vreo defectiune vizibila si tot te trimite la RAR.

DAca masina ta e tipla cum zici tu atunci nu ai de ce sa te temi.

Daca totusi refuzi

Art.102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
(2) Amenda contravenţională prevăzută la alin.(1) se aplică şi conducătorului de autovehicul sau tramvai care săvârşeşte o faptă pentru care se aplică 6 puncte de penalizare, conform art.108 alin.(1) lit.d).

Art.108. - (1) Săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe lângă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
d) 6 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
1. refuzul de a permite imobilizarea vehiculului sau verificarea tehnică a acestuia;

deci clasa IV de sanctiuni, de pana la 20 puncte amenda, deci pana la 2900 ron amenda.

Nu scapi cu 600 cum crezi tu

| FerLin a răspuns (pentru suntserios):

In primele 14 zile se plateste jumatate din pragul minim al amenzii.
Ai idee de la cat incep amenzile pentru refuzul controlului rar in tragic?

| AlexandruInu a răspuns:

Salut,am un Logan din 2006 ITP-ul cand l-am facut nu au fost probleme, cand am fost oprit în trafic pentru un control la fel nu au fost probleme. Cei de la RAR urmaresc masini modificate si masini deplorabile

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru AlexandruInu):

Pai daca am vazut oameni cu ele din fabrica... Le a dat cum ca au fost defecțiuni grave si au zis ca doar putin emisiile... Alea nu sunt defectiuni grave ai e din fabrica asa

| SofinetiCiprian a răspuns:

Baiatul cu CTR nou avea schimbata toata evacuarea cu una custom fara catalizator, evident ca i-au iesit Euro Zero noxele.