| adreanse a întrebat:

Cum se poate adeveri ca nu sunt asigurat la casa nationala de asigurari de sanatate Bucuresti? ca sa dovedesc in strainatate. Ce acte trebuiesc si care sunt procedurile? dau funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate in doua feluri: 1.Soliciti o adeverinta de la Casa de Sanatate a municipiului Bucuresti in care sa spuna ca nu esti asigurat. 2. Dai o declaratie pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, in care declari ca nu esti asigurat in Romania. Alegi una din cele doua, in functie si de ce ti se cere in strainatate. Dupa obtinerea uneia aceasta va trebui tradusa in limba tarii unde iti trebuie si apoi legalizata semnatura traducatorului, tot la notarul public. Numai bine!