| Vali215 a întrebat:

Salut! Astazi am intrat pe CNAS (Casa nationala de asigurari de sanatate) sa verific daca sunt asigurat si am avut o surpriza destul de mare, apar ca si neasigurat. Inseamna ca angajatorul meu nu-mi plateste contributiile la sanatate sau poate sa fie vreo greseala?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui de cand esti angajat si daca esti angajat cu contract individual de munca.
Daca esti angajat cu CIM numai din aceasta luna se poate sa nu apari ca asigurat, vei apare abia dupa ce angajatorul plateste prima contributie, respectiv cea pe luna octombrie si aceasta se plateste catre sfarsitul lunii noiembrie, mi se pare ca pana prin 25 noiembrie.
Daca esti angajat din septembrie sau mai inainte ar fi trebui ca angajatorul sa plateasca contributia la sanatate si sa apari ca asigurat.
In acest caz ar trebui sa te interesezi la angajator.

| Vali215 explică (pentru Ioandelasal):

Bineînțeles că sunt cu contract de muncă, altfel nu si-ar mai avea întrebarea rostul. Sunt în a 4-a lună.

| Catrice a răspuns:

Depinde și de cand ești ești angajat

| Vali215 explică (pentru Catrice):

Contibutiile la stat se platesc din momentul in care ai inceput munca, nu conteaza cat timp ai. Contractul este facut, posibil sa nu-mi plateasca contributiile la stat

| Catrice a răspuns (pentru Vali215):

Da,dar pe site nu se actualizează din ziua 1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întreabă personal angajatorul.

| Darius50boss a răspuns:

Dacă nu spui cât timp ești angajată nu știm cauza

| Darius50boss a răspuns:

Atunci întreabă șeful tău și vezi