| numesiprenume0 a întrebat:

Cum trebuie procedat atunci când doresc sa schimb locul de munca la care sunt? De exemplu, lucrez in prezent, iar un angajator mă contactează pentru un alt post la care am aplicat. Ce trebuie sa fac?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai 2 posibilitati:
-Desfacerea prin acord a contractului de munca cu angajatorul actual.
-Iti dai demisia de la locul de munca actual, daca angajatorul nu este de acord cu prima solutie.
Inainte de a inceta contractul de munca este bine sa fii sigur ca vei fi angajat la al doilea, altfel vei ramane si fara somaj.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la interviu, daca iei jobul ii spui noului angajator ca ai de stat in preaviz X zile, te duci la noul loc de munca si iti dai demisia

| Wr3nch a răspuns:

Il anunti pe cel care te contacteaza ca va trebui sa stai in preaviz, ca sa clarifici ca e ok. Dupa iti depui demisia unde esti acum si dupa 4 saptamani (20 de zile lucratoare) ti se desface contractul de munca si te poti incepe sa lucrezi oentru celalalt.

| Wr3nch a răspuns (pentru Wr3nch):

Tine cont ca asta inseamna ca va mai trebui sa lucrezi in cele 20 de zile de preaviz.

| SilentRain a răspuns:

Demisionez pe urmă mergi la interviu

Răspuns utilizator avertizat
| HelpingHands a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine. Sincer, dacă ai lucra undeva unde te pasionează nu te-ar mai preocupa să schimbi jobul. Caută-ți vocația, află ce anume te-ar pasiona să faci o viață întreagă!