| Victoria18 a întrebat:

Cum trimit un colet? Mai exact vreau sa vand niste rochii. Si cum primesc banii?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Prin ramburs cu poșta ori plata in cont înainte și trimiți cu o firma de curierat ori tot cu poșta. Cel mai avantajos pentru Romania este cel ramburs aici macar știi că trebuie să plătească la primirea coletului și un mic minus când nu-l ridică, dar oriunde a-i trimite există și un risc.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu iti recomand sa trimiti ramburs prin posta pentru ca daca persoana nu merge la posta sa ridice coletul tu pierzi si timp si bani aiurea (vreo 20 lei). Si sunt foarte foarte multe persoane neserioase care comanda pe net tot felul de chestii si apoi nu ridica coletele.
O varianta ar fi prin curier dar e foarte scump (transportul poate sa ajunga si la 50 lei daca sunt km suplimentari si nu cred ca ii convine nimanui. Plus ca exista si aici riscul sa refuze coletul.
Cea mai buna varianta e cu plata in cont, iti pune banii in cont si tu trimiti colet fara ramburs (prin posta e 5 lei transportul si prin curier vreo 20 lei, transpotul il adaugi la suma pe care trebuie sa ti-o dea destinatarul intotdeauna, indiferent ca e ramburs sau nu). Minusul e ca poate nu toti au incredere sa plateasca in avans.

| RAY a răspuns:

Depinde prin ce vrei sa trimiti? vezi de o firma sau prin posta, banii i primesti cand plateste persoana respectiva sau i poti spune da-mi banii ca isi trimit eu dar poate fi teapa, cel mai bine e sa vada cu ochii ei ce primeste si sa plateasca, fan curier de exemplu