| Flavianadx a întrebat:

Cum verifica autoritățile dacă o persoana respecta carantina ca sa nu dea romanii in toate boalele? Pentru cine vine din UK sunt 2 sapt carantina ca aia sunt pe val ca asta iarna. Dacă persoana umbla liberă și nu respecta ce sancțiuni sunt?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Politia e degeaba in lipsa unei legislatii ferme, iar la noi legea e discutabila si aiurea gandita creata de toti prostii din Parlament. Ce asteptari poti avea ca tara asta va avea legi corecte cand cei care trebuie sa voteze legile si sa le creeze sunt niste analfabeti si niste hoti in lupta pentru ciolan.
Asa ca imi e greu sa cred ca politia mai verifica carantina...ca deah daca s-au relaxat restrictiile...o mare prostie relaxarea atata timp cat virusul nu a disparut!
Daca stii insa ca o persoana a venit dintr-o tara din care ar trebui sa stea in carantina si nu o face, poti sesiza politia locala fara probleme si masuri se vor lua! De fapt chiar te sfatuiesc sa reclami pe cacanarii care au venit in tara si nu respecta regulile, mai da-i in mortii lor ca ei ne-au omorat rudele fiind gazde pentru acest virus.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Respecta o p&^a! Stiu personal cazuri, teoretic ar trebui sa ii verifice politia locala ca respecta. Practic, aia stau si freaca maciuca la umbra in mai bine de 3 sferturi din cazuri...

| aXy99 a răspuns:

Nu verifica.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Trebuie sa declari un domiciliu. Esti verificat de cateva ori pe zi daca esti acolo. Vecinii sunt atentionati sa nu intre in contact cu tine si sa "te parasca" daca parasesti domiciliul.
Daca parasesti domiciliul stabilit esti internat intr-un centru de carantina si primesti o amenda de cateva mii de lei, daca nu este caz penal.

| geoconda a răspuns:

Sinceră să fiu, nu prea se mai respectă din ce cazuri cunosc eu

| Hdhdqqef a răspuns:

Ca persoana ce activez in cadrul Ministerului de Interne, iti spun ca initial se trimit la DSP-ul din judetul tau si ar trebui sa primesti vizite de la Politie/Jandarmerie ca arestati la domiciliu.

| existential a răspuns (pentru Hdhdqqef):

Daca zici ca esti in MAI, zi-mi si mie te rog cand intra Romania pe green list al Angliei? Vad ca vecinii nostri, Bulgaria, intra de luni.
Noi stam mai bine ca ei, dpdv al ratei de infectare si vaccinare. Ma intreb de ce nu ne-au pus pe green list...

| Flavianadx explică (pentru Hdhdqqef):

Chiar lucrezi la MAI? Atunci raspunde-i omului ala "existential" la intrebare laughing
Mai ramane sa ne zici ca te cheama Raed laughing

| Hdhdqqef a răspuns (pentru existential):

Nu am de unde sa stiu, eu activez in cadrul Biroului de Investigatii Criminale al Sectiei 1 Politie Bucuresti

| Hdhdqqef a răspuns (pentru Flavianadx):

Cei de la Investigatii Criminale nu avem de unde sa stim astea, astea sunt stabilite doar de comitetul Regatului Unit