| anonim_4396 a întrebat:

Din cate am inteles, daca ai o ruda in strainatate si vine in tara in perioada asta va trebui toata familia sa stea 14 zile in carantina. Cum anume se procedeaza? Cum verifica daca familia respectiva respecta izolarea? Pune masina de politie special pentru familia respectiva sau cum? Si la magazin ai voie sa mergi?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești în carantină, trebuie să stai izolat, nu ai voie să ieși din casă.
Dacă te verifică și nu respecți te iau de acasă te duc într-o locație de carantină din care nu mai poți să ieși decât la termen și te mai și amendează.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vine politia locala sau dsp sau politia nationala si te verifica. Cand? nu se stie

| StefanDrg a răspuns (pentru suntserios):

Si daca sunt la magazin, atunci cand ei verifica, ce pot pati?

| suntserios a răspuns (pentru StefanDrg):

Ultima lege in vigoare din ce stiu eu te baga automat in carantina instituționalizata si te punea sa si platesti + amenda

| darrio2007 a răspuns (pentru StefanDrg):

Daca nu ai voie sa iesi, ce cauti la magazin in perioada respectiva?

| sadrian46 a răspuns (pentru StefanDrg):

Te izolează ei. Așa se numește mai nou arestarea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Persoana care vine din strainatate va trebuii sa stea in izolare 14 zile, la el acasa, sau in centrele de carantina special organizate de primării.

| JicaContra a răspuns:

Eu am inteles ca nu mai e valabila treaba asta, si ca au venit romani inapoi in tara in draci de au blocat frontiera

asa ca, cauta telverde corona virus si da telefon acolo, iti dau ce informatie vrei din sursa sigura si in cunostiinta de cauza

| millar a răspuns:

Buna mama mea a venit din strainatatea deci cunosc oarecum
In izolare stau persoanele cu care sta in casa( locul unde sta in izolare trebuie mentionat la vama si daca o sa stea singura sau cu altcineva)
Mama mea a anuntat la primarie a sunat si la dsp(ii da un numar la vama). Daca sta cu alti membri nu au voie sa paraseasca locuinta niciunul, poate vorbi cu un vecin sau un prieten sa le cumpere alimente si sa le lase la usa
Politia vine odata pe zi, in cazul mamei mele si o intreaba cum se simte etc.