| doubleb a întrebat:

Daca a retras plangerea de fata cu noi dupa cate zile sau ore o poate pune inapoi sau ceva de genu ...sau daca mai poate sa ceara niste bani dupa plangere.

Acum 3 saptamana am avut un scandal la un club si am batut pe unu si ia picat telefonul din buzunarthinking si la luat cineva dar nu stim cine si ne-a bagat pe noi la politie ca i l-am furat si dupa cateva zile am fost la politie am vorbit am discutat si am fost de acord sa-i dam o anumita suma de bani, si a retras plangerea de fata cu noi...am fost 3 unu dintre noi a dat o parte si acum el vrea sa dam si noi ca daca nu ne ia cu politia de akas si nu-s ce... daca nu vrem sa-i dam banii se mai poate intampla ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa faca plangerea numai fata de voi, cei care nu l-au despagubit, cu celalat, care i-a dat banii, spune ca s-a impacat. De altfel, dupa cum spui, toti i-ati promis bani si numai unul i-a dat. Tineti-va si voi de promisiune si se va termina problema.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plangerea prealabila se poate face in termen de 2 luni de la data cand partea vatamata a cunoscut faptuitorii, asa ca inca este in termen si poate face plangere numai impotriva voastra, cei care nu l-ati despagubit, asa cum v-ati angajat. Si poate motiva ca voi nu v-ati respectat promisiunea, mai ales ca spui ca acel care a respectat-o i-a dat numai o parte din bani si nu a fost despagubit integral pentru telefon. Va sfatuiesc sa contribuiti si voi, pentru a nu avea probleme.

| doubleb explică:

Poi atat timp cat si-a retras plangerea nu mai poate face nimic nu? daca nu vreau sa-i dau nimic ce poate sa-mi faca?

| doubleb explică:

Am dat si eu partea mea mai ramane unu...dar am aflat de curand de la niste prieteni de-ai lui ca telefonul la furat...se mai poate face ceva? adica sa vorbesc cu cei de acolo sa scriu asta in declaratie sau ceva