| Enescu_Andrei_1997 a întrebat:

Acum cateva zile m-am batut cu un baiat si ne-am inteles la o suma de bani pe care i-am dat-o pentru a nu se duce la politie.Acesta cotinua sa imi dea mesaje gen "daca nu imi dai o anumita suma de bani, te bag in puscarie". Se poate numi santaj? Sau se mai poate duce la politie daca a acceptat banii de la mine?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Obtine probe, si fa plangere; infractiunea lui de santaj este mult mai grava decat a ta de loviri. Let's roll, o sa vina el cu bani sa iti retragi plangerea, pana la urma. Iar proba o faci inregistrand discutia, ai grija sa reiasa si ca i-ai dat bani, si sa te ameninte clar. Pastreaza si mesajele.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai procedat gresit, mai ales daca n-ai avut martori cand i-ai dat banii. Trebuia sa-i ceri sa dea o declaratie la notar, prin care recunoaste ca v-ati impacat, nu mai are nici o pretentie si nu va depune plangere penala.
Totusi, daca ai martori ca ai dat banii si respectivul ti-a spus ca nu mai are pretentii atunci fapta lui, de a cere alta suma mai mare, poate fi considerata santaj si ii vei putea face plangere penala, bineinteles doar in cazul ca si el face plangere penala.

| Enescu_Andrei_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Am mesaje de la el, plus ca l.am inregistrat cand i.am dat banii...si exista si un martor

| Misteryy a răspuns:

Exact, ce zice minrest cu adaugarea ca va puteti intelege pe amiabil iar odata intelesi se da o declaratie, daca s-a dat, dar daca te santajeaza inregistreaza-l si fa o plangere si apropo, pe vremea mea la scandal nu se duceau **** la garda...acum da, se practica deci ai grija, un amic a fost secat de multi bani, unu asteptand in boscheti cu camera iar celalt provocandu l!

| IoanTPU a răspuns:

Nu știu dacă e șantaj sau nu, dar tu nu trebuie să te îngrijorezi. Este o părere personală. Ar trebui să mergi mai întâi să îți ceri iertare și să îți promiți mai întâi ție însuți, iar apoi lui că nu vei mai face așa ceva niciodată. Trebuie să treacă câtva timp pentru a se așeza lucrurile. Dar în timpul acesta să îi arăți că a fost doar o izbucnire de moment.( adică să îi vorbești frumos, să îl ajuți dacă are nevoie de ajutor etc.) Spor! happy

| Miriamj a răspuns:

Dacă a acceptat amiabila, la revedere, de aici în colo îi poți crea tu probleme pentru că te santajeaza

| Enescu_Andrei_1997 explică:

Dar daca a acceptat sa ii dau bani... a acceptat amiabila. Eu zic ca nu mai are ce sa faca politia daca a acceptat amiabila