| maniacutz2003 a întrebat:

Dacă acum 3-4 luni am făcut abonament la Orange, am dat țeapă, acum mai pot face la Telekom/Vodafone sa dau altă țeapă? Au baza de date comuna sau ceva?

Răspuns Câştigător
| Erenusk a răspuns:

Poti bro am facut si eu asa... laughing)

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa vorbim corect!
Nu TU ai dat teapa, ci TI-AI DAT TEAPA.
Dupa 3 luni de neplata ti se inchide numarul.
Dupa 6 luni de neplata te pune pe lista neagra ai datornicilor, de unde nici dracul nu te sterge...
Mai mult, datoria ta se vinde la o firma de recuperare, care te da in judecata si castiga. Tu vei plati poate inzecit datoria ramasa de la contractul de telefon, la care se aduna profitul firmei de recuperare, de judecata + de executare silita + penalizari si dobanzi etc.
Vei ajunge sa platesti poate ani de zile din salar sau sa-ti fie vandute bunurile din casa, mult mai mult decat datoria ta de acum.

Halal afacere! tongue

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta crezi tu ca ai dat teapa. Mai ai un pic de răbdare ca da o firma de recuperare de tine ai atunci sa vezi ce teapa iei tu.

Și da, ca rău platnic s ar putea sa nu îți mai de nimeni credite sau abonamente

| maniacutz2003 explică (pentru suntserios):

Cunosc persoane de au dat acum 3-4 ani și nu au pățit nimic.

| suntserios a răspuns (pentru maniacutz2003):

Și ce ai zis tu, dacă alții pot fi scursuri ale societății tu de ce sa nu fii nu?

Eu sper sa te dea în judecata, sa te execute silit și cel mai important sa plătești cheltuielile de judecata care sa fie de vreo 10 ori mai mari ca abonamentul. Și nu acum... Peste vreo 3-4ani când crezi ca ai scapat

| Liviu a răspuns (pentru maniacutz2003):

Si eu cunosc un specimen care ma facea prost cand ii spuneam ca o sa il ajunga problemele.Omu are acu familie are copil, acu 4 5 ani dadea tepe de genu laughing. Acum ghici ce? are oprire pe salariu omu, si mereu da pe fiecare luna si plateste si penalitati si tot.Acum cand ii zic... spune ca. "eram si eu mic si prost na " happy smecherii adevarati fura miliarde, si nu patesc nimic.Prostii fura 1 mil / doua 3 10 15 milioane, si ajung in parnaie laughing mai bine cinstit happy decat sa ma manjesc cu 100 de mil si sa ajung 5 ani in inchisoare.Ori dau lovitura cu 100 200 300 400 mii de euro, ori nici nu ma... manjesc pentru o ciorba happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Oprire pe salariu? E grele limba romanilor.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da prietene, e 'grele' altceva? mistocarule happy banuiesc ca ai 5 mastere, si vreo 3 facultati? asta e Romania noastra, cu oameni ca tine, normal ca suntem in coada societati, repede vezi tu mizeria din curtea altuia ma.of of istetule :* sa te pupe mama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Daca ma uit ca tanti prim-ministru si vreo cativa ministri vorbesc asa cum scrii tu, nu ma mira ca au ajuns acolo! Vezi tu, ne ducem dracului ca societate tocmai din cauza celor ca tine, care scriu oribil romaneste.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-ti seama ca fac eforturi imense sa pot scrie cat de cat descifrabil, sa nu lezez vreun organ al limbi romane ca tine laughing. Ca sigur iar divorta ochisori incercand sa ma inteleaga.Tocmai asta e chestia, poti stii sa vorbesti romaneste perfect, si ca la gramatica, asta nu iti pune painea pe masa ( poate la profesori de romana) in alte tari nu se pune accent pe asta.Se pune pe ceea ce stie un om sa faca.Acum daca tu crezi ca in momentu in care te angajezi oriunde, trebuie sa stii sa articulezi corect, sa pui fiecare virgula unde e locu ei, te cam inseli. Avem perfectionisti ca tine peste tot.De asta ne ducem de rapa.Pentru ca tu nu iti vezi mizeria din gradina ta.E usor sa dai cu parul, eu nu sunt bun la romana, dar sunt la altceva, la ceea ce tu nu esti bun happy sau invers.Deci stai linistit, atata timp cat sunt inteles, imi ating scopul si cu o virgula in plus, si una in minus. P.S daca chiar te irita atat ca nu pun unde trebuie semnele, poftim punele TU! ",?! : ` " Daca mai doresti, ti le scriu si pe celelalte, poate iti e greu sa le gasesti pe tastatura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Cata vreme scrii si vorbesti prost, se intelege prost. Prost, got it? Te intelegi prost!

| cfrtobias a răspuns:

Pai ce teapa ai dat?

| cfrtobias a răspuns:

Ai luat telefon performant pe abonament?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, când mi-am schimbat numărul, am primit numărul cuiva care, asemeni ție, dăduse țeapă unei firme de telefoane.
Mă sună săptămânal o firmă de recuperare, ce-i drept, nici eu nu le spuneam că nu sunt persoana căutată, iar suma datorată creștea mereu. Nu știu ce s-a întâmplat mai departe, după vreo lună au încetat apelurile, dar sunt sigur că moartă n-au lăsat-o.

| Omis a răspuns:

Wtf

| deyutz95 a răspuns:

Teau bagat in borioul de credit si timp de 5-7 ani nu vei putea sa iti faci abonamente/credite/carduri de cumparaturi

| anonim_4396 a răspuns (pentru deyutz95):

Poata sa incheie contracte, dar la telefonie va trebui sa achite avans toata valoarea telefonului drept garantie. El se crede tepar, cand de fapt e un fraier. Poate sa il execute silit.