| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Daca administratorul S.C. Frunza Verde S.R.L. a decedat, in cat timp sunt obligati asociatii firmei sa numeasca un nou administrator? Cat timp mai poate functiona firma legal?
Mentionez ca administratorul decedat nu era si asociat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatie nu exista prevazut un anumit termen de numire a unui nou administrator. Daca in actul constitutiv al societatii nu este prevazut un termen pentru aceasta numirea unui nou administrator se va face la prima adunare generala sau se poate convoca o adunare generala in acest scop. Pana la numirea unui administrator societatea poate functiona, fiind reprezentata de asociati sau de un asociat stabilit de actul constitutiv sau de ceilalti asociati.