| ka2 a întrebat:

Cum pot iesi dintr-o firma (sunt administrator 50%-50%) cu un prieten, care s-a dovedit "tepar"? Pot sa-l dau in judecata? Mentionez ca actele firmei, le tine la el, nu dau de el si nu mai stiu nimic de firma.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt. ka2 : zici ca nu ai -intamplator- o copie a actului constitutiv al firmei? nici a statutului? cunosti macar datele de identificare ale firmei? voi incerca sa te ajut macar cu unele sfaturi., in asa fel, incat sa urmezi calea cea mai sigura spre tinta dorita, sa nu bati zadarnic drumurile ori sa arunci banii fara rost pe avocati.
pentru. legiuitoare : n-ai "sentimentul" ca-ti bati joc de propriu-ti nickname? iti sugerez -amical- sa-l schimbi sau macar. taci!
(vorba-i de argint, doar tacerea-i de aur!). iar daca nu te poti abtine, atunci., lasa-ne. lasa-ne...

14 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Un avocat specializat pe cauze comerciale iti va spune pasii... incepand cu executorul judecatoresc... sfaturile primite anterior sunt nefolositoare... pasii ce trebuie urmati sunt cu totul altii... este necesara clarificarea situatiei, pentru ca responsabilitatea este solidara cu asociatul... nimeni nu te crede pe cuvant ca nu ai activat, sau nu ai stiut actiunile firmei...

| greg a răspuns:

Consulta un avocat daca nu e pe aici niciunu.Imposibil sa n-ai ce sa-i faci daca sunteti 50/50. E trecut numele tau acolo.

| ka2 explică:

Nu pot sa fac asta singur, nici stampila nu o am sad

| ka2 explică:

Suntem 50-50 administratori sad

| ka2 explică:

Am CUI-ul firmei, doar atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pentru ce vrei să-l dai în judecată?
Mergi la Camera de Comerț pentru a face radierea firmei!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legiuitoarea nu are de ce sa meraga la camera de comert. nu are ce sa faca acolo... el nu are dovezi iar celalalt a disparut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum spunea si andreicatalin, cel mai bine este sa consulti un avocat, si sa mergi in instanta si asta cat mai repede, inainte ca el sa faca o prostie si sa platesti tu dupa aceea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prieteni, prieteni, prieteni... exista numai cand nu sunt interese.
In legatura cu problema ta, il poti denunta la organele de politie pentru furt. E mai grav doar daca, unul singur dintre voi este administrator legal al acelei firme.Si acela in cazut tau..."prietenul".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In acest caz, la camera de comert, este un act care dovedeste ca a-ti platit amandoi tva-ul...cu acel act poti si tu dovedi ca ai 50%din acea firma...doar asa il poti denunta, sau recupera suma care ai investito.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună din nou.
Trebuie mai întâi să mergi la Camera de Comerț pentru a vedea în ce stare se află firma: dacă sunt toate taxele la zi și ulterior cu actele doveditoare de acolo mergi să faci o plângere la Poliție și la Tribunalul Comercial.
Astea sunt etapele pe care trebuie să le parcurgi.
Succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună din nou.
În atenția lui miletyn!
Învață să răspunzi la întrebare nu la răspuns cu un alt răspuns.
Cât privește nickname-ul meu, nu ne cunoaștem ca să dau eu explicații. Și tocmai cui, ție? Mă faci să rând cu naivitatea ta!
Ca drept remarcă la cele spuse de tine, te ignor. Nu te băga în seamă "cu japca".
Nu ai treabă, nu te bagi - de asta ce zici, dragă?
Mai ușor că te aprinzi și este păcat să consumi energie fără folos.
O după-amiază plăcută în continuare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Suficient că ai CUI-ul firmei.
Te regăsești cu numele alături de celălalt administrator.
În mod normal trebuia să ai un rând de documente și tu ale firmei.
Cu buletinul/carte de identitate mergi unde deja ți-am scris: Camera de Comerț și ulterior la Tribunalul Comercial și chiar Poliție la Serviciul Economic dacă este necesar.
Succes.
Pa, pa.

| sweetangeloana a răspuns:

Consulta un avocat dupa care trebuie sa mergi cu politia ca sa iti recuperezi actele.Si daa te ai bagat intr o chestie foarte urata!