| ViolaTM a întrebat:

Dacă ai salariu de 1600 Ron poţi lua credit pentru un apartament de 40000 euro? Cu avans de 10000?

Răspuns Câştigător
| gheorghe699 a răspuns:

Da,poti lua, creditul pentru locuinta se ia pentru 25-30 de ani, deci calculeaza aproximativ, pentru ca nu stii dobanda. 30de ani x 12 luni=360 luni, 30.000 euro, impartiti la 360 luni=84 euro luna, la care se adauga dobanda. daca inmultesti 84euro cu 5 euro/spunem cursul, obti 410ron. ceea ce inseamna ca te incadrezi

| Bula a răspuns (pentru gheorghe699):

Mai trebuie luate in calcul si cheltuielile (comisioanele) lunar percepute de banca, care pot fi chiar mai mari decat ratele lunare.
Daca ai salar de 1600 RON, atunci poti ramane cu mai putin de 800 RON lunar, timp de 30 ani.
Mai scazi cheltuielile locuintei, facturile furnizorilor si risti sa ramai fara bani de mancare (pe timp de iarna si nu numai).

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cel mai elegant: du-re la orice banca si in 5 minute iti face o simulate la tot ce ai nevoie

| Bondarel99 a răspuns:

Și chiar dacă ar fi așa, ai trai 30 ani cu frica constanta ca nu îți ajung banii de mâncare, sa nu mai vorbim de cheltuieli neprevăzute...
In România e foarte greu sa îți iei o casa, mai bine mergi 5 ani in străinătate, faci economii și te întorci și o iei cu banii in mâna.

| gheorghe699 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu contest ce spui ..doar iti atrag atentia ca; o chirie te costa cel putin dublu.

| Bondarel99 a răspuns (pentru gheorghe699):

Din moment ce nu ai familie, de ce sa te chinui de unul singur sa iei Prima Casa, chiar si un apartament intreg in chirie?
Si banuiesc ca acum nu sta cu chirie.

| Holiday a răspuns:

Nu, nu te incadrezi. Estimez, avand in vedere si cresterea ROBOR-ului, implicit a dobanzii, ca ai avea sanse la un maxim de 25.000-26.000 euro.
Cel mai bine e sa mergi la cateva banci si sa discuti concret. Difera suma pe care o poti obtine in functie de politica bancii.