| cossmy a întrebat:

am si eu o intrebare, de ce salariu an nevoie pentru un credit de 10000 euro, avand in vedere ca este impartit si calculat pentru 2 persoane. Mentionez ca am net 400 euro...pls putin ajutorhappy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate spune daca nu spui pe ce perioada vrei creditul si la ce banca, conditiile de creditare difera. Trebuie sa mai ai in vedere ca acestea difera, destul de mult, in functie si de felul creditului, daca acesta este ori nu garantat si de gradul de indatorare totala acceptat de fiecare banca si la fiecare tip de credit. In principiu gradul de indatorare totala, stabilit de BNR, este de 35% din venit. Daca intri aici: http://www.finzoom.ro/ vei gasi tipul de credit pe care-l vrei si intrand pe el iti apare un calculator, unde poti vedea de ce salariu ai nevoie, tinand seama de acest grad de indatorare, respectiv rata lunara sa nu depaseasca cca 140 euro(35% din 400). Succes si numai bine!

3 răspunsuri:
| ATHOS a răspuns:

Depinde de perioada de creditare. Conditiile de salarizare pentru a primi creditul le indeplinesti.
Poti intra pe sitre-urile bancilor pentru a calcula o perioada de creditare si rata. Daca rata se va situa la circa 30-4-% din salariu e foarte bine. Incearca sa calculezi la 10 ani.
Vezi de ex. pe www.bancatransilvania.ro, aici ai si simulator credite.
Bafta!

| cossmy explică:

Mersi mult...am gasit tot ce'mi trebuia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija la acte ca multi au cam incurcat "oalele" si apoi ai de suferit.

am gasit pe net niste avertismente:
–neatentia in formularea normelor de creditare;

–prezenta unor conditii de creditare prea generoase cuplata cu lipsa unor normative clare;

–nerespectarea normelor interne de creditare de catre personalul bancii;

–concentrarea riscanta a creditelor pe anumite piete;

–slabul control exercitat asupra personalului (inspectori);

–cresterea excesiva a valorii portofoliului de credite, peste posibilitatile rezonabile ale bancii de a acoperi riscurile;

–sisteme defectuoase sau inexistente de detectare a creditelor cu probleme;

–necunoasterea fluxului de trezorerie al clientilor;

–creditarea preferentiala (sub conditiile de piata).

vezi mai multe aici:
http://www.stiucum.com/......i91676.php