| bodyguardsmecher a întrebat:

De ce salariu este nevoie pentru un credit de 10000 euro pe o perioada de 60 de luni?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde la ce banca pentru ca depinde si de salariu.
Bancile calculeaza bonitatea solicitantului astfel: din veniturile nete sunt scazute cheltuielile de subzistenta Acestea depind de la obanca la alta. http://www.infocons.ro/......DgtMQ.html ), dupa care se aplica gradul de indatorare maxim admis (intre 50% si 70%). Ulterior, din valoarea obtinuta sunt scazute celelalte obligatii lunare de plata (dobanzi, comisioane). Suma rezultata reprezinta rata lunara pe care o poti sustine.
Apoi mai este si dobanda diferita. Ca una este sa iei cu DAE (Dobanda Anuala Efectiva) 8% si alta este sa iei cu 10%. Una este sa nu ai comision si alta este sa ai comision.
Uite un calculator de rate: http://www.conso.ro/rata-lunara
De exemplu cu dobanda 10, 48% si fara comisioane trebuie sa dai in rate cam 213 Euro lunar. Asta inseamna ca trebuie sa ai peste 640 Euro salariul. Inmulteste cu 4, 6 lei si vezi cat iti da in Lei.