| Gandila_Alin_2000 a întrebat:

Dacă am un salariu de 2000 lei și vreau să iau un credit pentru apartament de 30000euro pe 30 ani cu dobândă se poate?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi la banca si vezi ce zice

| sierra1 a răspuns:

La bancă iți face o simulare de rate, pe loc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să știi dacă poți face asta, mergi la bancă căci nu putem noi ști care este politica unei bănci. La împrumuturi pe 30 de ani, ți se cere colateral, adică o garanție. Astfel la împrumuturi pentru achiziționarea unei locuințe se pune o ipotecă asupra viitorului apartament. De aici rezultă un proces complicat de aprobare a unui dosar. Dar dacă nu ai un avans la cumpărarea apartamentului, banca rar îți acordă un împrumut așa de mare, doar bazat pe salarul tău așa de mic, net sau brut. Aceasta știu eu în linii mari din experiența mea. Dar asta este munca unui ofițer de credite de la bancă să te lămurească și să te îndrume în acest caz.

| alina2k18 a răspuns:

Cu 2000 lei salariu nu iei nici 3000euro credit laughing

| Apokales a răspuns (pentru alina2k18):

Asta-i visul romanesc, similar cu cel american si spaniol, doar ca mai prost laughing.

| JicaContra a răspuns:

In ziua de azi, iti trebuie un avans serios, chiar si pentru "prima casa" daca reusesti sa prinzi

insa, in afara de a da telefon la banca nu ai cum sa stii
si poti sa dai telefon la mai multe banci sa vezi mai multe oferte, cand o sa platesti timp de 30 de ani MERITA sa iti faci temele bine de la inceput