| scarlet1105 a întrebat:

Daca am 16 ani si iubitul meu 17 si ne casatorim in acte, pot pleca de acasa si politia sa nu ma duca inapoi acasa?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa casatorie ai capacitate de exercitiu deplina, exact ca un major si poti pleca.
Alta este problema, minora fiind nu te poti casatori fara acordul parintilor si incuviintarea instantei de tutela.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa te casatoresti la 16 ani ai nevoie de acordul parintilor. Daca acestia isi dau acordul nu cred ca mai e vorba de chemat politie si adus acasa

| Fonk a răspuns:

Nu, statul va vede ca niste copii. Sunteti minori, si daca mai face si el 18 si tu 17, il baga la puscarie si te ia pe sus.

| Fonk a răspuns (pentru Fonk):

Si daca te casatoresti nu poti sta decat in casa tutorelui legal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fonk):

Ai gresit ambele raspunsuri, se pare ca nu cunosti ce spune Codul civil.

| Fonk a răspuns (pentru Ioandelasal):

Tu ai greșit, stiu ca te poti casatori de minor, da nu poti sta de capul tau fara tutore in casa iubitului. De cand minori au drepturi depline numa pentru ca sor casatorit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fonk):

De cand a intrat in vigoare noul Cod civil, respectiv 2011, citez:
"ART. 37. Noţiune
Capacitatea de exerciţiu este aptitudinea persoanei de a încheia singurã acte juridice civile.
ART.38. Începutul capacitãţii de exerciţiu
(1)Capacitatea de exerciţiu deplinã începe la data când persoana devine majorã.
(2) Persoana devine majorã la împlinirea vârstei de 18 ani.
ART.39. Situaţia minorului cãsãtorit
(1) Minorul dobândeşte, prin cãsãtorie, capacitatea deplinã de exerciţiu.
(2) În cazul în care cãsãtoria este anulatã, minorul care a fost de bunã-credinţã la încheierea cãsãtoriei pãstreazã capacitatea deplinã de exerciţiu."

| Fonk a răspuns (pentru Ioandelasal):

Minorul n-ar trebui sa obțina, pentu cai minor big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fonk):

Se vede ca n-ai habar de drept si consideri ca-i legal ce stii tu si nu ce prevede legea.
Ma mira ca te bagi unde nu te pricepi si perseverezi, corect este sa-ti recunosti greseala, nu te pedepseste nimeni pentru recunoastere.

| Fonk a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci daca minorul primeste drepturi si e casatorit inseamna ca filmele alea sunt adecvate? big grin

| Fonk a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu-i nimic nou da mie ciuda ca minori primesc drepturi. Recunosc ca nu stiu si pun raspunsuri la misto, stiu ca am dea face cu o persoana care cunoaste legile, te respect.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fonk):

Nu stiu la ce filme faci referire, dar daca sunt in sensul celor prevazute de lege atunci sunt adevarate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fonk):

Ar fi bine sa te abtii daca nu cunosti legile, acest site este pentru a ajuta si nu pentru a induce in eroare utilizatorii care intreaba.

| Fonk a răspuns (pentru Ioandelasal):

Wtf, esti cam tare in gura, ma omule e sfanta asta ca dupa 18 ani ai drepturi nu cand esti minor. Veziti de treaba ta.

| Fonk a răspuns (pentru Fonk):

Pot spune ca nu induc in eroare, nu exista minor cu drepturi "legal" o fi dar mintal nu esti capabil, aia care nu sor casatorit fac bine sa astepte varsta legala, nu ca daca ai certificat civil faci ce vrei + ce poti face ma la 16 ani?, Sa te f#ți? Sati intre mintile in cap.

| Fonk a răspuns (pentru Ioandelasal):

Fac referire la siteul ala portocaliu cu negru. Ești vai de capul tau daca nu sti ce vreau sa zic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fonk):

Se pare ca, pe langa ca esti habarnist, esti si necivilizat si agramat.
Dupa facultatea de drept si aproape 40 de ani de activitate in domeniul dreptului cred ca ma pricep destul de bine.
Si nu ne-am frecat coatele de aceeasi banca ca sa ma tutuiesti si jignesti, eu nu te-am jignit, desi ai fi meritat la ce postezi.

| Fonk a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asa e cum ziceți dvs., va rog frumos sa ma scuzați.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fonk):

Accept.