| StefanaRoxana a întrebat:

La 17 ani pot pleca impreuna cu iubitul meu in varsta de 22 de ani pentru a ne muta la el? Mentionez ca parintii mei nu sunt de acord. Ce s-ar putea intampla legal daca ei anunta politia dar eu sunt acolo de buna voie, nu ma forteaza nimeni? M-ar putea lua acasa?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are nici o atributie in asemenea cazuri, asa ca degeaba parintii ar reclama la politie.
Singura cale legala pentru parinti este sa depuna o cerere de chemare in judecata, pe cale civila, prin care sa solicite instantei de judecata sa pronunte o hoptarare prin care sa fii obligata sa te reintorci la domiciliul lor. Abia dupa ce obtin o asemenea hotarare, desi nu este obligatoriu ca instanta sa o faca, parintii o pot pune in executare silita, daca nu te reintorci de bunavoie. Daca exista opunere la executare, din partea ta, a iubitului sau altei persoane, abia atunci executorul judecatoresc poate cere interventia politiei.
Pe de alta parte, inaintea de a face acest pas, te sfatuiesc sa te gandesti bine, in primul rand daca parintii iubitului te accepta, apoi daca accepta sa te intretina, mai ales daca tu nu lucrezi. Sa stii ca am vazut destule asemenea cazuri care nu s-au terminat bine, inclusiv cazuri povestite pe TPU.

| StefanaRoxana explică:

Din partea lui si a parintilor lui nu este nicio problema. Mama lui voia sa ma duc de acum dar inca nu am implinit 17 ani. Parintii mei nu sunt de acord cu relatia noastra si asta este cauza acestei decizii.
Exista posibilitatea ca instanta sa respinga cererea lor de a ma reintoarce la domiciliu?
Am inteles din alte surse ca ar fi trebuit sa dau o declaratie inainte de a face pasul acesta in care sa imi confirm plecarea

| Ioandelasal a răspuns:

N-am de unde sti precis ce o sa faca instanta de judecata. Daca ai motive intemeiate pentru plecare atunci o sa le respinga cererea.
In orice caz procesul poate dura si peste 1 an, asa ca o sa fii majora si atunci poti face ce vrei. Dupa ce vei fi majora instanta nu te mai poate obliga sa te reintorci la domiciliu.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trecand peste dificultatile legale... ce faci cand ala te da afara? Te intorci cu coada intre picioare... sau iti bazezi tot viitorul pe increderea intr o relatie pornita la 16 ani?

| StefanaRoxana explică (pentru suntserios):

Nu cred ca ar mai exista riscul de a ma da afara din moment ce va astepta cateva luni pana sa implinesc 17 ani, luni in care nu ne vedem si vorbim doar cand sunt singura acasa. Daca nu ma iubea ma lasa de cand i-am spus conditiile alor mei.

| suntserios a răspuns (pentru StefanaRoxana):

Asta inseamna naivitatea la 17 ani. Sa crezi ca totul merge cum vrei tu sau cum iti inchipui tu. Ai idee cate probleme apar intr-un cuplu, mai ales necopt, cand se muta impreuna? Cate discutii, cate probleme... de la unde iti lasi sosetele pana la bani.

De fapt de ce intreb, sigur nu stii, dar ai sa afli. Sa speram ca nu o sa te loveasca prea tare realitatea.

| StefanaRoxana explică (pentru suntserios):

Oricum nu prea vad rostul acestui raspuns din moment ce eu am cerut informatii de ordin juridic.winking

| suntserios a răspuns (pentru StefanaRoxana):

Ahh naivitate de copil in continuare. Tu le stii pe toate si iti sare mustarul cand ti se dau sfaturi... tipic.

| StefanaRoxana explică (pentru suntserios):

Daca as fi cerut sfaturi nu incadram aceasta intrebare la aceasta categorie. Stiu foarte bine ce fac