| Lower12 a întrebat:

Am 19 ani si acum ceva timp anul asta, am vandut in strainatate tablouri cu picturi pe care eu le-am realizat. Parintii mei au fost de acord cu asta si mama m-a incurajat sa pictez dupa sa le vand, ca ma pricep foarte bine si am participat la diverse concursuri si ea a spus ca ar fi o idee buna ca si o verisoara a lui tata face la fel. Doar ca eu am aflat ca trebuia sa imi fac srl sau pfa si n-am facut si nu am auzit niciodata de aceste lucruri, sau sa declar veniturile pe care le-am avut din vanzarea picturilor si nu am stiut. Eu nu le-am declarat si mi-e frica sa le declar si nu am nici bani pentru asta. Nu stiam ca trebuia sa platesc impozit pentru asta, daca vreau sa declar veniturile din ce m-am interesat pe net trebuie sa semnez declaratia 201. Eu am pictat acasa si tablourile le-am vandut doar in strainatate, doar o lucrare am vandut in Romania. Si am facut asta timp de 5 luni si dupa ce am aflat, am intrerupt activitatea asta. Eu mi-am calculat totii banii si am avut in total 180 de milioane iar banii i-am primit in cont bancar pe card ing si cea mai mare suma per tranzactie a fost de 30 de milioane cand am vandut la persoana respectiva 3 lucrari. Parintii mei nu au stiut asta ca daca stiau imi spuneau dar totusi sunt foarte suparata pe ei ca ar fi trebuit sa stie in ce ma bag si ca mi-am distrus viata si acum nu pot dormi noaptea din cauza asta ca se considera evaziune fiscala si am atacuri de panica numai cand ma gandesc.Imi vine sa ma sinucid ca numai pot de frica ca stiu ca am viitorul afectat. Oare anafu o sa depisteze asta? Alte persoane mi-au spus ca aceste sume se pot lua in considerare cadou si pentru ca nu am avut incasari mari sau ca am am depasit pragul de 10.000 de euro. Vreau va rog un raspuns cat sa inteleg. Multumesc

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Liniste-te si nu-ti face atatea probleme.
In primul rand poti sa te inregistrezi ca PFA si apoi sa declari venitul obtinut din vanzarea tablourilor si sa platesti contributiile si impozitul pe venitul net obtinut.
Gasesti pe internet, in multe locuri, procedura si actele necesare pentru inregistrare, precum si cum si cand trebuie sa declari venitul obtinut.

| Lower12 explică (pentru Ioandelasal):

Eu numai vreau sa fac asta deoarece luna viitoare plec in Italia si plus de alta nu am bani sa platesc aceste taxe si vreau doar sa stiu daca exista posibilitatea ca anafu sa alfe si daca o sa apar cu taxe la anaf.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lower12):

Exista posibilitatea sa afle, avand in vedere ca ai incasat banii prin banca, dar nu cred ca o sa se intereseze pentru o suma destul de mica.

| Lower12 explică (pentru Ioandelasal):

Da pai plus ca nu o sa mai am venituri. Ca nu am m.ai primit nimic din iulie sau august.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cauta userul Ioandelsal si pune-i intrebarea in particular sau da-i link-ul! Este jurist de meserie si este foarte amabil.

| cristi202 a răspuns:

Stai linistita. Nu e corect ceea ce ai facut din punct de vedere legal, dar nic grav nu e. Daca ai stii cate chestii asemenea se fac, nu te-ai mai ingrjora atit. La urma urmei, ai vindut cateva tablouri. Eu as fi fericit, pentru ca in Romania se moare de foame din arta, nu poti sa traiesti din ce pictezi sau desenezi, trebuie sa fii foarte bun la asta ca sa vinzi, iar in strainatate nu oricine vinde, deci cred ca lucrarile tale isi merita banii, pentru ca exista talent. Bucura-te de el, vinde in continuare, dar totodata cauta sa o faci legal.

| Lower12 explică (pentru cristi202):

Da asa o sa fac, dar o sa apar cu taxe la anaf?

| Lower12 explică (pentru cristi202):

Dar o sa apar cu taxe la anaf?

| cristi202 a răspuns (pentru Lower12):

Daca ANAF-ul afla, ma intreb eu oare cum va putea sa afle, mai ales ca ai vindut in strainatate, ceea ce va face e sa te oblige sa platesti taxele. Dar cum nu a aflat atunci cand eu am demontat o bicicleta si am vindut-o pe bucati pe site-uri gen olx, okazii, nu cred ca va afla nici in cazul tau. Da-o-ncolo, sunt economisti acolo, nu detectivi, ca sa "scobeasca" in vietile noastre si sa afle ce facem noi la fiecare pas. Poate afla doar daca cineva depune plingere impotriva ta.

| Lower12 explică (pentru cristi202):

Ne-am complicat prea mult viata cu porcariile astea. Avem si noi viata personala dar asa e specia asta de oameni.

| darrio2007 a răspuns:

Daca faceai ceea ce spui, nu puneai intrebarea asta pe site.

| alecsawng01 a răspuns:

Eu zic sa te linistesti si sa nu dai vina pe parintii tai ca "ti-au distrus" viata, pentru ca nu e asa, da-i dracu aia din guvern care fura mai mult, ei nu au atacuri de panica si nici remuscari. Eventual inceteaza activitatea asta o perioada si vine doar asa o data pe luna eventual sa nu fie suspicios si daca tii neaparat, inregistreaza te ca PFA.