| DracuIa a întrebat:

Daca am cazier pentru viol si omor calificat mai am dreptul la vot?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai dreptul sa votezi, cu exceptia cazului ca acesta ti-a fost interzis si numai pe perioada interdictiei.
Conform Constitutiei Romaniei, citez:
"ART. 36. Dreptul de vot
  (1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv.
  (2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale."