| usuk a întrebat:

Daca am cumparat o pereche de pantofi acum 2 zile, si am constatat ca ma jeneaza, ii pot duce inapoi pentru a-mi cere banii? exista posibilitatea ca magazinul sa nu-mi dea banii ci doar alt produs in schimb?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Deşi pentru cumpărarea produselor direct din magazin nu există o prevedere legală în acest sens, operatorii economici pot acorda consumatorilor o asemenea facilitate, de a returna produsele într-un anumit termen şi fără o explicaţie, facilitate reglementată legal doar pentru contractele încheiate la distanţă şi în afara spaţiilor comerciale. Dacă operatorul economic a acceptat returnarea pro­dusului într-un anumit termen şi fără explicaţii, acesta are obligaţia de a pre­lua produsul de la consumator (pe baza unui bon de casă). În cazul în care pro­dusul urmează a fi returnat din cauza unei lipse de conformitate manifestate în cadrul termenului de garanţie, devin aplicabile prevederile Legii nr. 449/2003 privind vânzarea produselor şi garanţiile asociate, cu modificările şi completările ulterioare."

Sursa: Tot ce nu ştiai despre returnarea produselor cumpărate - Divertisment | Unica.ro http://www.unica.ro/......34143.html

| ilinc a răspuns:

Iti trebuie bonul dar nimeni niciodata nu iti va da banii trebuie sa iti algei alt produs sau mai multe de aceeasi suma

| andreea15121 a răspuns:

99% nu iti vor da banii inapoi.Iti trebuie bonul ca sa le dovedesti ca i-ai cumparat din magazinul respectiv.Ori o sa iti zica ca nu pot sa faca nimic sau o sa iti zica sa alegi un produs/produse care sa se incadreze in pretul pantofilor happy