| Ciprian0109 a întrebat:

Daca am cumparat un calculator de pe un site si am garantie la el si pe garantie nu scrie termenul de returnare si eu vreau sa il returnez si ii sun iar ei imi spun ca maxim 60 de zile este dreptul(ca cica pe site scrie chestia asta, iar ei nu ma pot ajuta cu nimic ca eu nu am vazut-o), nu ar fi normal sa scrie pe garantie termenul de retur? Si ii pot da in judecata sau nu mai este nimic de facut?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe garantie nu are de ce sa scrie termenul de retur. Legea romana prevede o perioada maxima de 14 zile de la primire, dar unele magazine online pot prevedea o perioada mai mare, asa cum a fost si cel de la care ai cumparat. Nu este vina lor ca tu n-ai citit si n-ai de ce sa-i dai in judecata, ai cheltui degeaba suma necesara cheltuielilor de judecata.