| ioanamaria2000 a întrebat:

Daca am facut 2 ani la buget Medicina Generala si imi retrag dosarul acum pot sa ma inscriu la alta facultate tot la buget? Ori o sa intru automat la taxa? Si inca ceva...o sa fiu pusa sa platesc din urma ceva la medicina? Am mai cautat pe internet si nu am gasit raspunsuri.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti inscrie la cu taxa, timp de 2 ani (daca exista aceasta forma) sau si pe loc bugetat, bineinteles daca reusesti pe un asemenea loc, dar numai dupa ce platesti cheltuielile de scolarizare la prima facultate si duci adeverinta ca le-ai platit.
In acest sens sunt prevederile L.art.142, alin.(6) si urm. din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la secretariat si intreaba i pe ei, tu ai impresia ca te poti muta de cate ori vrei de la o facultate la alta?

| RxTx a răspuns:

Pur si simplu iti retragi dosarul de la facutatea la care esti
faci rost de diploma de BAC
SI FISA MATRICOLA
inapoi
apoi ai grija de fisa matricola mai ceva de cat de ochii din cap ca nu stiu de ce acum se pune un accent pe acea fisa matricola si nici nu te mai primesc la facutati fara acea fisa matricola din liceu
nu inteleg de ce

asa ziceam ca pana la vasta de 25 ani poti sa te inscrii la facutati la buget

hai dai bataie
viata e frumoasa trebuie doar sa joci sa crezi sa speri

| RaduRobertRO a răspuns:

Din ce stiu eu prima facultate terminata merge la buget, de la a 2-a e numai cu taxa. Locuri sa fie.

| bookofknowledge a răspuns:

Numai la o facultate te poti inscrie la buget, deci ajungi orice ai face la taxa, indiferent cat timp astepti, sau ce faci numai la taxa te poti inscrie, dar daca ai note mari dupa acel an, se face reclasificarea(cei cu note mici ajung la taxa si cei cu note mari ajunga la buget, nu conteaza cate facultati ai facut in acest caz ci unde esti in clasament)