| Nina10b a întrebat:

Daca am fost angajata timp de vreo patru luni, iar restul anului platesc toate asigurarile la stat(sanatate, drepturi) pot sa iau somaj (dupa acest an)?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a beneficia de somaj ar trebui sa inchei un contract de asigurare pentru somaj dar, pentru a putea incheia acest contract, trebuie sa obtii venituri lunare. Daca nu ai venituri nu poti incheia acest contract, conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.20.Se pot asigura în sistemul asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile prezentei legi, următoarele persoane:
  a) asociat unic, asociaţi;
  b) administratori care au încheiat contracte potrivit legii;
  c) persoane fizice autorizate, întreprinzători persoane fizice, titulari ai întreprinderilor individuale, precum şi membrii întreprinderilor familiale;
  d) cetăţeni români care lucrează în străinătate, conform legii;
  e) alte persoane care realizează venituri din activităţi desfăşurate potrivit legii şi care nu se regăsesc în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a)-d)."

| express11 a răspuns:

Nu.cine te da in somaj? te dai singura? si daca platesti pensie, sanatate si somaj, deja la ce somaj ai lua, ai cheltui mai mult.

| apokalipse96 a răspuns:

Buna!
Cu parere de rau te anunt ca nu poti sa iei somaj, deoarece, ce ai platit tu este pentru a lua pensie, nu pentru somaj.