| Eidrien123 a întrebat:

Daca am o corigenta pe primul semestru pot sa iau bursa sociala?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti lua, avand in vedere ramai corigent doar la sfarsitul anului scolar si chiar si atunci poti lua, conform prevederilor HG nr. 558/1998, citez:
"12. Bursele de ajutor social se acordă şi pe perioada vacantelor şcolare pentru elevii prevăzuţi la pct. 6, în următoarele situaţii:
  a) celor care au promovat anul şcolar sau celor care la sfârşitul anului şcolar sunt corigenti la o singura disciplina de învăţământ şi au media anuală la purtare cel puţin 8.00, cu excepţia celor care au depăşit cu doi ani vârsta clasei respective;
  b) absolvenţilor clasei a VIII-a care fac dovada ca au reuşit la examenul de admitere în clasa a IX-a (anul I) la o unitate de învăţământ de stat, cursuri de zi;
c) celor declaraţi repetenti din motive medicale.
Aceştia beneficiază de burse de ajutor social inclusiv în primul trimestru al clasei a IX-a, respectiv anul I."