| Alex363839 a întrebat:

Dacă am primit astăzi permisul fizic categorie b, b1.Am voie să conduc o dubă care are sub 3.500 kg sau sunt ceva restricții că is incepător? Și semnul de începător mai trebuie pus pe spate dacă nu am geam? Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1. Da, cu categoria B ai voie sa conduci acel autovehicul, avand in vedere prevederile OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"f)categoria B:
1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"
2. Da, mai trebuie pus pe caroserie, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 149
(1) Conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori de tramvai cu o vechime mai mică de un an de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbenă, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamării, de culoare neagră, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după cum urmează:
a) la autovehiculele din categoriile AM, A1, A2 şi A, în partea din spate, lângă numărul de înmatriculare sau înregistrare, după caz;
b) la celelalte vehicule, pe parbriz, în partea din dreapta jos şi pe lunetă, în partea stângă jos;
c) la vehiculul care nu este prevăzut cu lunetă, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe caroserie în partea din spate stânga sus;"

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai zice in lege ceva de restrictii?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ai facut degeaba scoala de soferi ca nu sti nimic.

| Alex363839 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mersi că nu m ai ajutat cu nimic.