| CelebraAnonima a întrebat:

Buna, TPU! Am câteva întrebări pentru soferi:

1. Dacă nu am masina a mea, si daca se iveste o ocazie sa conduc masina altcuiva, pentru o cursă, de exemplu, trebuie sa pun pe parbriz semnul de incepator?

2. Dacă la câteva luni după ce iau permisul imi cumpăr masina, semnul de incepator va sta un an din acel moment sau un an de când am luat permisul?

3. Unde se pune, mai exact, semnul de incepator?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

1. Da. Am avut un prieten care era incepator si care a luat masina tatalui pentru o plimbare. L-a oprit politia si l-a intrebat, printre altele, de ce nu are "mamaligile" in geam.
2. Un an de cand ai luat permisul, doar ca, daca inca te simti incepator, il poti tine mai mult.
3. In fata, in dreapta jos si in spate, in stanga sus.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. da.
2. de când ai permisul, asta mi se pare evident.
3. citez din codul rutier fiindcă nu știu ce autovehicul ai, deși intuiesc că e vorba de categoria B:
la autovehiculele din categoriile AM (mopede), A1, A2 şi A (motociclete): în partea din spate, lângă numărul de înmatriculare/înregistrare;
la celelalte autovehicule: pe parbriz, în partea din dreapta jos, şi pe lunetă, în partea din stânga jos;
la autovehiculele care n-au lunetă: pe parbriz, în partea din dreapta jos, şi pe caroserie, în partea din spate stânga sus;
la tramvai: pe parbriz, în partea din dreapta jos, şi pe luneta ultimului vagon, în partea din spate stânga sus;
la autovehiculele care tractează o remorcă: pe parbrizul autovehiculului, în partea din dreapta jos, şi pe caroseria remorcii, în partea din spate stânga sus.

| CelebraAnonima explică (pentru anonim_4396):

E vorba de categoria B. Si inca ceva... dreapta mea, ca sofer, sau dreapta privind din exterior?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CelebraAnonima):

Nu mi-am pus niciodată problema așa, n-ar avea sens ''din exterior''