| VintageRose a întrebat:

Daca am un spatiu comercial aflat sub sechestrul ANAF si platesc lunar o suma de bani pentru achitarea debitului + penalitati si cheltuieli de executare (scoaterea spatiului la licitatie, etc). Banii respectivi pot sa ii platesc in contul de debit (care tot creste)? Sau este necesar mai intai sa achit suma acumulata de pe urma executarii?
Cunosc o societate care are sub sechestru doua masini iar ANAF ii permite sa plateasca lunar si din debit si din cheltuielile de executare + penalitati. Mie de doi ani imi tot baga banii la cheltuielile de judecata pe motiv ca nu pot achita debitul decat dupa ce am terminat cu respectivele cheltuieli., desi din 2012 de cand a fost pus sechestrul si pana acum doi ani am putut sa platesc din debit.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura fiscala, citez:
"ART.170. Ordinea de distribuire
  (1) În cazul în care executarea silită a fost pornită de mai mulţi creditori sau când până la eliberarea ori distribuirea sumei rezultate din executare au depus şi alţi creditori titlurile lor, organele prevăzute la art. 136 vor proceda la distribuirea sumei potrivit următoarei ordini de preferinţă, dacă legea nu prevede altfel:
  a) creanţele reprezentând cheltuielile de orice fel, făcute cu urmărirea şi conservarea bunurilor al căror preţ se distribuie;
  b) creanţele reprezentând salarii şi alte datorii asimilate acestora, pensiile, sumele cuvenite şomerilor, potrivit legii, ajutoarele pentru întreţinerea şi îngrijirea copiilor, pentru maternitate, pentru incapacitate temporară de muncă, pentru prevenirea îmbolnăvirilor, refacerea sau întărirea sănătăţii, ajutoarele de deces, acordate în cadrul asigurărilor sociale de stat, precum şi creanţele reprezentând obligaţia de reparare a pagubelor cauzate prin moarte, vătămarea integrităţii corporale sau a sănătăţii;
  c) creanţele rezultând din obligaţii de întreţinere, alocaţii pentru copii sau de plată a altor sume periodice destinate asigurării mijloacelor de existenţă;
  d) creanţele fiscale provenite din impozite, taxe, contribuţii şi din alte sume stabilite potrivit legii, datorate bugetului de stat, bugetului Trezoreriei Statului, bugetului asigurărilor sociale de stat, bugetelor locale şi bugetelor fondurilor speciale;
  e) creanţele rezultând din împrumuturi acordate de stat;
  f) creanţele reprezentând despăgubiri pentru repararea pagubelor pricinuite proprietăţii publice prin fapte ilicite;
  g) creanţele rezultând din împrumuturi bancare, din livrări de produse, prestări de servicii sau executări de lucrări, precum şi din chirii sau arenzi;
  h) creanţele reprezentând amenzi cuvenite bugetului de stat sau bugetelor locale;
  i) alte creanţe."
Fata de aceste prevederi ANAF procedeaza in mod legal.

| VintageRose explică (pentru Ioandelasal):

De 2 zile citesc si recitesc acest ART si degeaba ca nu ma ajuta cu nimic. Aparent art nu este valabil pentru toti.

| Ioandelasal a răspuns (pentru VintageRose):

Este valabil pentru toti aflati in aceeasi situatie.