| justgabriela a întrebat:

Întâmpin o problemă care a început in 2010 cu Casa Asigurarilor Nationale de Sanatate. În 2008 am inchis o firmă PF iar mai apoi în 2010 am primit un titlu executoriu prin care mi se cerea sa achit o suma destul de considerabilă. M-am judecat cu cei de la CAS timp de un an. am contestat si am castigat anularea formelor de executare iar acum in 2014 am primit din nou acelasi titlu de executare, cu aceeasi suma numai ca este de la ANAF. Cei de la ANAF nu au luat considerare contestatia făcută in 2010. M-am judecat din nou si am obtinut anularea executarii silite in temeiul titlului executoriu iar la 1 Septembrie 2015 mi s-a pus proprire pe salariu.

Întrebarea mea este daca cineva care a avut o situatie asemanatoare a reusit sa anuleze suma si sa i se stearga datoriile.

Am inteles ca este o noua ordonanta care ar sterge toate aceste datorii. Ce stiti despre asta?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu inteleg, cum s-a mai pus poprire pe salariu daca ai obtinut anularea titlului executoriu emis de ANAF?
Du-te cu hotararea de anulare la angajator si solicita incetarea popririi, deoarece titlul executoriu nu mai exista. La fel solicita de la ANAF sa comunice angajatorului sa inceteze poprirea si de asemenea ANAF sa-ti restituie suma deja poprita.
Nu o ordonanta a aparut ci Legea nr.209/2015, o poti citi in mai multe locuri pe internet.